Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Operátoři stále nepokryli mobilními sítěmi 3G ani polovinu Česka

Mobilní operátoři stále nepokrývají rychlými datovými sítěmi 3G ani polovinu území Česka. Pokud tak uživatelé vyrazí mimo města a hustě obydlené oblasti, mohou mít s připojením na internet problémy. Pokrytí populace firmy za poslední rok a půl zdvojnásobily na současné nejméně tři čtvrtiny obyvatel. Vyplývá to z informací Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) a firem.

Foto: Profimedia.cz
Operátoři stále nepokryli mobilními sítěmi 3G ani polovinu Česka

"Důvod pro rozdíl je jednoduchý. Rozmístění populace na českém území rozhodně není rovnoměrné. Například Praha, která představuje více než 11 procent populace ČR, reprezentuje pouhých 0,6 procenta území Česka," uvedla mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová.

Telefónica a T-Mobile disponují frekvencemi pro 3G již deset let, Vodafone od roku 2005. S masivním budováním sítí ale firmy začaly až před třemi lety. V současnosti se operátoři zaměřují spíše na zvyšování kvality signálu v místech, kde už sítě 3G fungují.

"S rostoucím provozem v síti dbáme na udržení stejně dobré kvality sítě pro všechny naše datující zákazníky. Dále se věnujeme například optimalizaci sítí v oblasti dálnic," uvedla Blanka Vokounová z Telefóniky.

V pokrytí 3G signálem vede T-Mobile

V procentech pokrytí obyvatel i území podle údajů ČTÚ vede T-Mobile. Jeho síť UMTS je dostupná pro 85 procent populace a pokrývá 48 procent území. Telefónica, která část sítě s T-Mobilem sdílí, pokrývala v pololetí 75 procent obyvatel a 29 procent území. Vodafone provozoval UMTS na 26 procentech území, kde žilo 73 procent Čechů.

Vodafone za pokryté považuje pouze území, kde se lidé s minimálně 95procentní pravděpodobností dovolají přes 3G a mohou používat datové přenosy. "Ve většině míst s 3G pokrytím nabízíme HSPA a nyní jsme navíc ve 44 městech spustili HSPA Dual Carrier s rychlostí až 42 megabitů za sekundu," dodala mluvčí Vodafonu Alžběta Houzarová.

V posledních měsících operátoři polevili s pokrýváním nového území, což podle odborníků může souviset s vyčkáváním na výsledek aukce kmitočtů pro mobilní sítě nové generace LTE. Ty mají rychlosti datových přenosů ve srovnání s 3G několikanásobně zvýšit. Aukce, které se vedle nynějších tří operátorů účastní také investiční skupina PPF, je plánována ještě do konce roku.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků