Hlavní obsah

O nejlepší mobil na světě mají zájem tisíce lidí

Nadšenci z anglické společnosti Canonical se rozhodli, že si již nenechají od mobilních gigantů diktovat, jak má vypadat správný chytrý telefon. Místo toho se rozhodli, že vyrobí sami dokonalý smartphone - pojmenovali jej Ubuntu Edge. Nejprve ale potřebují sehnat od dárců finance na rozjezd výroby. A částka to věru není malá.

O nejlepší mobil na světě mají zájem tisíce lidí

Sehnat peníze se tvůrci snaží prostřednictvím stránek Indiegogo.com, který nápadití jedinci využívají k hledání drobných investorů pro svůj projekt. Pokud jedinec přihodí alespoň 700 USD (13 500 Kč), dostane jeden přístroj Ubuntu Edge.

Ubuntu Edge

Foto: Canonical

Doposud se jim podařilo vybrat více než 11,8 miliónu dolarů (227 miliónů korun) od 25 000 lidí. Mezi startupy se v rámci elektroniky jedná o naprostý rekord, uvedli na konci minulého týdne provozovatelé serveru Indiegogo. Jenže na tvorbu špičkového mobilu je to evidentně i přesto málo.

Nadšenci z Canonical totiž požadují na rozjetí výroby chytrého telefonu alespoň 32 miliónů dolarů (615 miliónů korun). A vzhledem k tomu, že do konce nabídky zbývají necelé dva dny, vybrat zbývající sumu se nejspíše nestihne.

Ubuntu Edge

Foto: Canonical

Tvůrci již dříve řekli, že rozpočet mají spočítaný do posledního dolaru a je pevný. „Nebudeme výrobcem mobilů, prostě jen chceme vyrobit nejlepší telefon na světě. A pokud se najde tolik nadšenců, kteří o něj budou mít zájem, tak to uděláme,“ řekl Mark Shuttleworth, který na projektu pracuje.

Vše tedy bohužel nasvědčuje tomu, že výroba Ubuntu Edge se nerozjede. A to je rozhodně škoda, protože přístroj opravdu nabízí skvělé parametry. Jako jediný na trhu má 4 GB operační paměti a 128GB vestavěnou paměť. Tvůrci by sáhli zároveň po tom nejvýkonnějším vícejádrovém procesoru, který by byl aktuálně na trhu.

Ubuntu Edge

Foto: Canonical

Počítá se s 4,5palcovým displejem, který nabídne rozlišení 720 x 1280 obrazových bodů a proti poškrábání bude chráněn safírovým sklem. Na trhu sice existují chytré telefony s větší úhlopříčkou a rozlišením, ale podle výrobce to už není potřeba a tyto nadbytečné parametry by pouze neúměrně zvyšovaly výrobní náklady.

Chloubou novinky by měl být i operační systém. Kromě klasického Androidu totiž telefon dokáže pracovat zároveň s linuxovou distribucí Ubuntu, což není žádná novinka pro zkušené majitele notebooků a stolních počítačů. S dokovací stanicí, ke které se připojí klávesnice a myš, by tak tento mobil mohl nahradit i domácí pracovní stanici.

Ubuntu Edge

Foto: Canonical

Porovnání parametrů s konkurenčními smartphony
Model
Ubuntu EdgeiPhone 5Galaxy S4
Operační systém
Android a Ubuntu iOSAndroid
Operační paměť
4 GB1 GB2 GB
Vestavěná paměť
128 GB64 GB16 GB
Displej720 x 1280; 4,5 palce640 x 1136; 4 palce1080 x 1920; 5 palců
Ochrana displejeSapphire GlassCorning Gorilla GlassCorning Gorilla Glass 3
KonektivitaDual-LTE, GSMLTE, GSMLTE, GSM
ReproduktoryStereoMonoMono
BaterieSilicon-anode Li-ionLi-ionLi-ion
Anketa
Koupili byste si za 13 500 Kč Ubuntu Edge?
Ano, je to skvělý mobil.
66.6 %
Ano, ale některé parametry bych změnil.
3.5 %
Ne, vůbec se mi nelíbí.
8.3 %
Ne, mám jiného favorita.
21.6 %
Celkem hlasovalo 6065 čtenářů.

Co je to startup?

Pojem startup označuje novou firmu nebo začínající projekt, jehož tvůrci jsou na samém začátku podnikání.

Poprvé začal být používán před rokem 2000, kdy v zámoří vzniklo během internetové horečky mnoho takovýchto společností. V posledních letech zažívají startupy opět renesanci.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků