Hlavní obsah
 

Nový iPhone SE pod drobnohledem

Společnost Apple v pondělí oficiálně odhalila nový iPhone SE. Na tiskové konferenci v americkém Cupertinu byly tradičně zveřejněny všechny přednosti nového jablečného smartphonu. Celá řada technických parametrů však během slavnostního večera nezazněla. Právě proto přinášíme detailní přehled všech kladů i záporů novinky.

 
Nový iPhone SE pod drobnohledem

IPhone SE nahrazuje v nabídce společnosti Apple starší model 5S. Je to vcelku logické, protože novinka má stejný vzhled, ale citelně lepší výkon. Kupovat zastaralý iPhone 5S by tak nedávalo příliš smysl.

Apple iPhone SE

Foto: Marcio Jose Sanchez, ČTK/AP

Novinka má čtyřpalcovou obrazovku s rozlišením 1136 x 640 obrazových bodů. Ta nabízí mimochodem kontrastní poměr 800:1, což je horší hodnota než u modelu 6S, který disponuje poměrem 1400:1. Verzi SE také chybí technologie Force Touch, tedy schopnost dotykové plochy rozeznávat intenzitu dotyku.

Ve srovnání s modelem 6S má novinka také horší pozorovací úhly. Chybí jí totiž technologie tzv. dvoudoménových pixelů, která právě nabízí širší zorný úhel. Technologie displeje je tedy skoro na chlup stejná jako v případě staršího iPhonu 5S.

Apple iPhone SE

Foto: archív výrobce

Pár centimetrů? Jde to poznat…

Použití menšího dotykového panelu však dává v tomto případě smysl, byť jsou některé parametry o něco horší. Díky čtyřpalcové úhlopříčce velmi klesly rozměry zařízení. IPhone SE dosahuje proporcí 123,8 x 58,6 x 7,6 mm a hmotnosti 113 g. Pro srovnání model 6S se pyšní rozměry 138,3 x 67,1 x 7,1 mm, jeho hmotnost pak činí 143 g.

Nový iPhone (úplně vlevo) ve srovnání s loňskými modely 6S a 6S Plus.

Foto: Stephen Lam, Reuters

I když se rozdíl pár centimetrů a pár desítek gramů může zdát zanedbatelný, v praxi je to více než znát. Všem fanouškům nakousnutého jablka, kterým nevyhovovaly iPhony s číslovkou šest v názvu, bude jistě novinka imponovat.

O to spíš, že nabízí stejný výkon jako v současnosti ten nejlepší telefon od Applu. Konkrétně se v útrobách kovového těla nachází čip A9 s 64bitovou architekturou, který spolupracuje s koprocesorem M9. V benchmarkových testech, které hodnotí výkon jednotlivých modelů, patří tato kombinace k tomu nejlepšímu. Výkonnější konkurenty bychom napočítali na prstech jedné ruky.

4K videa nejsou problém

Hlavní fotoaparát na zadní straně telefonu nabízí na chlup stejné parametry jako iPhone 6S. Jde o 12megapixelový snímač iSight, který je napojen na pětičlenný objektiv se světelností f/2,2. Ten dokáže pořizovat panoramatické snímky o velikosti až 63 MPx a nahrávat 4K video při 30 fps. V rozlišení 720p je k dispozici dokonce až 240 fps pro zpomalené záběry.

Apple iPhone SE

Foto: archív výrobce

Kamera vepředu má rozlišení 1,2 MPx a spolupracuje s objektivem se světelností f/2,4. Pro pořizování autoportrétů a videohovory je to více než dostatečná hodnota.

Z další výbavy se sluší vyzdvihnout čtečka otisků prstů, integrovaný 4G/LTE modul pro příjem vysokorychlostního internetu, zabudovaný wi-fi adaptér s aktuálně nejrychlejším standardem 802.11ac či Bluetooth ve verzi 4.2. Nezapomnělo se ani na technologii NFC, možnost bezdrátového nabíjení však chybí.

Apple iPhone SE

Foto: archív výrobce

Slušná výdrž

Přestože rozměry se ve srovnání modelem 6S značně zmenšily, výdrž baterie zůstala nachlup stejná. V pohotovostním režimu tak iPhone SE podle informací výrobce vydrží až 110 dnů, telefonovat je možné bez přestání až 14 hodin, sledovat videa až 13 hodin a poslouchat hudbu až 50 hodin.

Na výběr jsou kapacity 16 GB a 64 GB, slot na paměťové karty již tradičně chybí. Vybírat je možné mezi barvami: stříbrná, zlatá, vesmírně šedá a růžově zlatá. Ceny startují na 12 990 Kč. [celá zpráva]

Jak je z řádků výše patrné, v některých ohledech iPhone SE za loňskou verzí 6S zaostává. Ono to ale ve výsledku vlastně vůbec nevadí, protože nic důležitého ve výbavě nechybí. A s ohledem na relativně atraktivní pořizovací cenu – levnější smartphone s logem nakousnutého jablka americký počítačový gigant nikdy nenabízel – jde o velmi zajímavou možnost ke koupi.

Apple iPhone SE

Foto: archív výrobce

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků