Hlavní obsah
Šéf Microsoftu Steve Ballmer (vlevo) a šéf Nokie Stephen Elop Foto: Reuters

Nokia nabídne zadarmo GPS navigaci i pro konkurenční telefony

Finská společnost Nokia nabídne své mapy také uživatelům konkurenčních platforem Android a iOS od americké společnosti Apple. Pro iOS by měly být dostupné během několika týdnů, pro Android příští rok. Mapové služby budou určeny také pro Firefox OS, uvedl šéf Nokie Stephen Elop.

Šéf Microsoftu Steve Ballmer (vlevo) a šéf Nokie Stephen Elop Foto: Reuters
Nokia nabídne zadarmo GPS navigaci i pro konkurenční telefony

Finský výrobce mobilních telefonů sdělil, že své lokalizační služby chce nabídnout na internetu napříč operačními systémy i různými velikostmi displejů pod novou zastřešující značkou HERE.

"Díky HERE můžeme rozšířit 20 let našich zkušeností v oblasti lokalizačních služeb na nová zařízení a operační systémy, daleko za hranice značky Nokia. Díky tomu věříme, že z naší vedoucí pozice v oblasti lokalizačních služeb a map bude těžit více lidí a více lidí k ní bude také přispívat," sdělil Elop.

Jde to i bez internetu

Mapové služby pro operační systém iOS, který používají přístroje iPhone nebo iPad, zahrnují off-line funkcionalitu, hlasovou navigaci pro pěší a instrukce k cestování hromadnou dopravou. Aplikace bude v nejbližších týdnech dostupná ke stažení v Apple App Store. Nokia ukázala i referenční aplikaci na platformě Android a představila plán zpřístupnit začátkem roku 2013 i Maps API pro Android. Tato iniciativa je zaměřena na externí vývojáře, aby mohli vytvořit lokalizační aplikace pro telefony na platformě Android.

Šéf Nokie řekl, že firma si chce udržet "zvláštní" vztahy s Microsoftem i přesto, že operační systém Windows Phone od Microsoftu začali používat i konkurenční výrobci mobilních telefonů, například HTC. "Oni se neúčastní prioritních schůzek, kterých se účastníme my," sdělil Elop na konferenci v Barceloně.

Analytici tvrdí, že Microsoft by jednoho dne mohl být konkurentem Nokie. Záležet bude na tom, zda uvede na trh svůj vlastní smartphone. Podle agentury Reuters se ale také spekuluje, že Microsoft by jednou mohl Nokii převzít.

Spolupráci, na základě které Nokia nabízí ve svých chytrých telefonech operační systém Windows Phone, začaly obě společnosti začátkem loňského roku. Za spojenectví prý americký softwarový gigant zaplatil více než 17 miliard korun. [celá zpráva]

Spolupráce s Firefoxem

Nokia zároveň oznámila strategické partnerství se společností Mozilla, jehož účelem je přinést nové lokalizační funkce pro Firefox OS. Nokia plánuje příští rok debutovat s mobilní webovou verzí HERE Maps pro nový Firefox OS.

Pro rozšíření 3D funkcionalit pro HERE oznámila Nokia plán akvizice kalifornské společnosti Earthmine. Ta vyvinula novou technologii záznamu 3D dat, která obohatí proces přípravy nových map o další sofistikované služby. Nokia předpokládá, že celá transakce bude uzavřena do konce roku 2012.

Nokia dominovala trhu s mobilními telefony posledních 14 let. Na začátku letošního roku ji ale z pomyslného trůnu sesadila konkurenční společnost Samsung a firma začala ztrácet měsíc od měsíce více. Ve třetím čtvrtletí letošního roku se Nokia nedostala podle dat výzkumné společnosti IDC ani do první pětky nejúspěšnějších značek. [celá zpráva]

Prodané smartphony ve třetím kvartálu 2012
Pořadí
Firma
Počet prodaných kusů v miliónech
Podíl na trhu
1.
Samsung
56,3
31,3 %
2.
Apple
26,9
15 %
3.Research In Motion
7,7
4,3 %
4.
ZTE
7,5
4,2 %
5.
HTC
7,3
4 %
Zdroj: IDC
yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků