Hlavní obsah
Apple iPhone Foto: Archiv, Novinky

Nokia hodlá mohutně konkurovat iPhonu od Applu

Nokia chce být vůči americké firmě Apple a jejím mobilům iPhone ostřejším rivalem. Generální ředitel společnosti Olli-Pekka Kallasvuo pro pondělní vydání Financial Times uvedl, že se podnik zaměří více na služby pro zákazníky včetně map a hudebních souborů ke stahování.

Apple iPhone Foto: Archiv, Novinky
Nokia hodlá mohutně konkurovat iPhonu od Applu

Nokii, která roky prodává nejvíce mobilů na světě, provází kritika za to, že se jí nepodařilo přijít s mobilem, který by se iPhonu vyrovnal. Posledního modelu iPhone 3GS se po uvedení do obchodů 19. června jen za první tři dny prodalo přes milión kusů. Nokia proti tomu prodala podle odhadů jen půl miliónu přístrojů N97 za červen, první měsíc prodeje.

Nokia je sice největším světovým výrobcem chytrých mobilů s operačním systémem a funkcemi jako osobní počítače, avšak i na tomto poli ji rivalové připravují o tržní podíl.

Vedle Applu má mimo jiné silnou konkurenci i v telefonech BlackBerry od kanadské firmy Research in Motion. Nokia si proti tomu meziročně pohoršila. Letos si zajistila 28 procent zisku, který vytvořili největší hráči na trhu, ale loni měla 59 procent, píše list.  

Pozice Apple jako výrobce mobilů rychle sílí. Podnik to podtrhl druhým nejvyšším podílem na ziscích odvětví za letošní druhé čtvrtletí. Apple vytvořila zisk odpovídající 23 procentům toho, co velcí výrobci mobilů vydělali celkem. Ve stejném období loni přitom byla jen na dvou procentech, připomínají analytici skupiny Bernstein. 

Co umí nový iPhone

Nový iPhone 3GS představila společnost Apple letos na začátku června. Co ale znamená označení 3GS? Stejně jako u starší verze zkratka představuje podporu rychlého 3G internetu. Přídomek S je zkratkou anglického slova Speed, čímž chtěl výrobce upozornit na rychlost odezvy systému, která je podle informací Applu až dvakrát vyšší.

Díky výkonnější baterii vydrží nový iPhone na jedno nabití 1,5krát tolik než varianta 3G. Bez elektrické zásuvky by měl iPhone dokázat pracovat až 300 hodin. Hovorový čas činí 12 hodin. Video můžete na přístroji bez přerušení přehrávat 10 hodin a hudbu neskutečných 30 hodin.

Vylepšení se dočkal také integrovaný fotoaparát, který byl u předchozí verze u uživatelů často terčem kritiky. Fotoaparát s rozlišením 3,2 Mpix nabídne automatické ostření. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků