Hlavní obsah

Nejdražší iPhone táhne, zisk Applu překonal očekávání

Zisk americké společnosti Apple za třetí fiskální čtvrtletí překonal očekávání díky prodeji dražších přístrojů iPhone a příjmům ze služeb jako App Store, Apple Music a iCloud. Čistý zisk se za tři měsíce do konce června zvýšil o 32 procent na 11,5 miliardy USD (251,5 miliardy Kč). Firma také zveřejnila výhled příjmů na toto čtvrtletí, který je rovněž příznivější, než čekají analytici. Akcie na zprávu reagují růstem.

Nejdražší iPhone táhne, zisk Applu překonal očekávání

Zisk Applu na akcii činil 2,34 dolaru. Analytici dotazovaní agenturou Thomson Reuters čekali zisk jen 2,18 dolaru na akcii.

Apple za čtvrtletí prodal 41,3 miliónu svých přístrojů iPhone, což bylo méně, než čekali analytici. Podnik nicméně prodal více dražších přístrojů, včetně nového iPhonu X. Díky tomu tržby stouply o 17 procent na 53,3 miliardy USD, což bylo nad očekáváním analytiků. Tržby ze zahraničí se na celkových tržbách podílely 60 procenty. Příjmy rostly ve všech čtyřech geografických regionech firmy.

"Jsme dojatí, že oznamujeme zatím nejlepší výsledky Applu za čtvrtletí do června a již čtvrté čtvrtletí v řadě dvouciferného procentního růstu příjmů," uvedl generální ředitel firmy Tim Cook. "Naše výsledky za třetí čtvrtletí táhl pokračující vysoký prodej iPhonů, služeb a přístrojů nošených na těle a jsme velmi nadšení z produktů a služeb v naší nabídce."

Nejvyšší cena v historii Applu

Jedním z tahounů Applu je tedy bezesporu iPhone X, který je nejdražším smartphonem v celé historii amerického počítačového gigantu. Základní provedení s 64GB pamětí se nabízí za 29 990 Kč, 256GB model pak vyjde na rekordních 34 490 Kč.

Apple iPhone X

Foto: Thomas Peter, Reuters

Písmeno X v názvu je římskou číslicí a napovídá, že loni iPhony slavily desáté výročí. Novinka působí opravdu futuristicky, vzhledem se výrazně liší od předloňských sedmiček. Okolo displeje má jen velmi tenké rámečky, takže displej o velikosti 5,8 palce zakrývá prakticky celou čelní stranu.

Jde mimochodem o OLED panel, který by měl vynikat především špičkovým barevným podáním. Stejnou technologii používají ty nejlepší televizory na trhu.

Kvůli designu zmizelo ikonické domovské tlačítko z čelní strany, které se vždy nacházelo pod displejem. To přitom bylo už od první generace nedílnou součástí chytrých telefonů s logem nakousnutého jablka.

Příjmy ještě porostou, očekává Apple

Nejhodnotnější technologická firma na světě očekává v tomto čtvrtletí, které začalo v červenci a je čtvrtým fiskálním čtvrtletím firmy, příjmy v rozmezí 60 miliard až 62 miliard USD. Firma má již brzy představit nové modely, které by se měly začít prodávat ještě v tomto čtvrtletí. Analytici čekají příjmy 59,6 miliardy USD.

Akcie Applu v úterý při obchodování na burze posílily o 0,2 procenta na 190,29 dolaru. Po zveřejnění výsledků hospodaření a uzavření oficiálního obchodování na burze pak akcie posílily o 2,9 procenta na 195,86 dolaru. Jsou tak blízko rekordního maxima 195,96 dolaru z minulého týdne. Analytici spekulují, že v případě příznivých výsledků hospodaření by již brzy tržní kapitalizace Applu jako první firmy na světě mohla překonat jeden bilión dolarů.

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků