Hlavní obsah
Logo Huawei Foto: Petr Horník, Právo

Následujte německý příklad, vyzvali Američané evropské země v otázce 5G sítí

Spojené státy chtějí, aby vlády následovaly Německo a přijaly přísnější bezpečnostní standardy pro výstavbu sítí 5G. Prohlásil to podle agentury Reuters představitel amerického ministerstva zahraničí Robert Strayer, který má na starost otázky kybernetické bezpečnosti komunikací a informační politiky. Washington podle něj německý krok uvítal.

Logo Huawei Foto: Petr Horník, Právo
Následujte německý příklad, vyzvali Američané evropské země v otázce 5G sítí

Americký činitel prohlásil, že zpřísnění bezpečnostních standardů by prakticky vyloučilo používání technologií čínských firem.

"V tuto chvíli vyzýváme vlády, aby přijaly bezpečnostní standardy, jaké vidíme v Německu," řekl novinářům prostřednictvím telekonference přední americký diplomat pro kybernetickou politiku. "Myslím, že v německých standardech to byl velmi pozitivní krok vpřed," dodal Strayer.

5G sítě jsou nezbytné

Výstavba sítě 5G, která je nezbytná například pro budoucí komunikaci samořízených aut, je v Německu velmi sledovaná. Spojené státy naléhají na to, aby se výstavby nemohla účastnit čínská firma Huawei. Toto přesvědčení sdílejí i někteří němečtí bezpečnostní činitelé.

Německo v březnu zpřísnilo kritéria pro dodavatele technologií pro telekomunikační sítě. Vláda však signalizovala, že Huawei nevyloučí přímo, a zdůrazňuje, že přísná bezpečnostní pravidla platí pro všechny.

Strayer zopakoval, že čínské firmy Huawei a ZTE nenaplňují standardy a důvěru požadované pro jejich využití v sítích páté generace. Strayer rovněž prohlásil, že pro USA by mohlo být obtížnější sdílet některé informace se zeměmi, které využívají zařízení od firmy Huawei. Politické rozhodnutí v této věci však podle něj ještě učiněno nebylo.

Je hrozba reálná?

Důrazná diplomatická ofenziva, kterou Spojené státy od loňska provádějí proti čínské telekomunikační společnosti Huawei, je podle části bezpečnostních expertů zřejmě přehnaná. Číňané podle nich nepotřebují tajný přístup k routerům společnosti Huawei, aby se infiltrovali do globálních sítí, jejichž špatné zabezpečení je všeobecně známé.

Washington ale tvrdí, že každá země, která do svých komunikačních sítí páté generace (5G) nasadí zařízení Huawei, dává Pekingu do rukou nástroj ke špionáži. Uvedla to agentura AP.

Před riziky spojenými s výrobky firem Huawei a ZTE varoval i český Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB).

Před čím varuje NÚKIB
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování před používáním softwaru i hardwaru společností Huawei a ZTE.
Neznamená to, že jsou tyto technologie škodlivé nebo v danou chvíli zneužívané proti uživatelům, ale představují riziko, že zneužity být mohou. Používat je na klíčových místech kritické infrastruktury – stávající i nově budované – znamená vysokou hrozbu.
Problém představuje čínské prostředí, kde tyto společnosti primárně působí. Podle tamních zákonů musí soukromé společnosti spolupracovat se státem při zpravodajských aktivitách. Aktivity vlivového i špionážního charakteru Čína, kde vládne autoritativní režim, v České republice už nyní provádí.
Technologie zmíněných firem na citlivých místech představují riziko nejen kvůli potenciální špionáži, ale i kvůli ohrožení běžných služeb státu. Cizí mocnost by je pak mohla chtít zneužít například k zásahům do internetu. Obezřetnost je namístě také tam, kde by jejich zneužití mohlo přinést ohrožení zdraví a životů lidí nebo významné hospodářské ztráty.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků