Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Mobilní signál bude v tunelech metra nejdříve v létě. Operátoři vytáhnou z kapsy půl miliardy

Operátoři pokryjí první tunely pražského metra mobilním signálem nejdříve v létě, půjde o novou trasu metra A z Dejvické do stanice Nemocnice Motol. Nyní operátoři dokončují smlouvu s dopravním podnikem a po jejím podpisu budou mít zhruba čtyři měsíce na umístění vyzařovacích kabelů mezi novými stanicemi metra A. Na tiskové konferenci to v úterý uvedl ředitel vývoje sítí Vodafonu Jiří Švarc.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Mobilní signál bude v tunelech metra nejdříve v létě. Operátoři vytáhnou z kapsy půl miliardy

Smlouva mezi dopravním podnikem a operátorským sdružením pro metro o zkušebním pokrytí tunelů je podle obou stran před podpisem. Vyjednává se o detailech, například o výši sankcí. Na úhradě nákladů i výši poplatků za pronájem se obě strany po zdlouhavých jednáních dohodly na začátku letošního roku.

Veškeré náklady na umístění technologií uhradí sdružení operátorů. Dopravní podnik bude dostávat nájem 40 000 Kč za umístění technologií ve stanici a 80 000 mimo stanici za rok, uvedl generální ředitel DPP Jaroslav Ďuriš.

Původně chtěly firmy tunely pokrýt ještě před zahájením provozu nové části metra, tedy do 6. dubna. To ale kvůli průtahům při jednáních nestihnou. Vyzařovací kabely se budou muset instalovat v době, kdy metro nejezdí a DPP ukončí vlastní údržbu, tedy asi 2,5 až tři hodiny denně.

Rychlý LTE internet v metru

V budoucnu chtějí operátoři pokrýt všechny tunely metra a do stanic doplnit technologie 3G a LTE. Podle ředitele technologických inovací T-Mobilu Milana Háby si to vyžádá investici kolem půl miliardy korun.

Operátoři již pokryli mobilním signálem nové stanice. Bude v nich dostupná i vysokorychlostní technologie LTE, která v nynějších zastávkách chybí. Operátoři při budování sítí ve stanicích postupují společně. V nových stanicích Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny a Nemocnice Motol budou k dispozici sítě GSM, 3G i LTE.

Pokrytí čtyř nových stanic na trase A vyšlo operátory na 12 miliónů korun, pět miliónů si vyžádalo umístění technologie v centru DPP Na Bojišti a na 18 miliónů korun vyjde umístění vyzařovacích kabelů v tunelech mezi novými stanicemi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků