Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Mobilní operátoři zvýší limit pro prémiové SMS z 99 Kč na 600 korun

Tuzemští mobilní operátoři v příštím roce zvýší limit pro cenu takzvaných prémiových textových zpráv ze současných 99 na 600 korun. Chtějí tak SMS využít jako platební nástroj při nákupu zboží nebo služeb. Vyplývá to z informací firem.

Foto: Profimedia.cz
Mobilní operátoři zvýší limit pro prémiové SMS z 99 Kč na 600 korun

Prémiové SMS lze nyní využít například při placení jízdného v městské hromadné dopravě nebo při parkování. Do budoucna by měly sloužit například pro platby v internetových obchodech.

Zatím se podle mluvčí operátora T-Mobile Martiny Kemrové platby pohybují kolem mnohem nižších částek, bude záviset na obchodnících, zda je budou chtít využít. "Na webu www.platmobilem.cz společně s ostatními operátory vysvětlujeme, jak platby probíhají a jak se vyhnout případným rizikům. Zákazník si také může snadno vyhledat v databázi audiotexových čísel, kolik by případně za službu zaplatil," uvedla.

"Vycházíme tím vstříc zákazníkům, kteří chtějí mobilním telefonem v budoucnu platit více věcí než nyní. Pokud někteří zákazníci prostřednictvím telefonu platit nechtějí, mohou tuto funkci jednoduše deaktivovat například v internetové samoobsluze," uvedl Lukáš Kropík z Vodafonu.

Telefónica O2 podle mluvčího Martina Žabky začne navýšení limitu testovat se společnostmi Erika a AGMO od začátku prosince do konce ledna. S ostrým provozem počítá od února. "V budoucnu nevylučujeme navýšení této částky až na 999 Kč," dodal mluvčí.

Drahé SMS mohou skrývat bezpečnostní riziko

Podle Jiřího Peterky ze serveru Lupa.cz operátoři pro zvýšený limit nepřipravili žádná dodatečná bezpečnostní opatření. Uživatel tak může poslat drahou SMS nedopatřením, protože potvrzovací SMS požadují ve smluvních podmínkách jen v případě, že prodejce umožňuje zadání objednávky jinak než přímo z mobilu. Může se také objevit škodlivý program, který SMS odešle bez vědomí uživatele.

Ve všech případech platebních služeb a transakcí má podle Žabky zákazník možnost na svou žádost zamezit si přístup k těmto službám, a to ve firemní prodejně nebo zavoláním na číslo *11. "Nyní je nově možné při platbách pomocí prémium SMS blokovat nejen všechny, ale i definované skupiny služeb. Zákazníci tak mohou zablokovat například služby pro dospělé, ale nic jim nebrání koupit si SMS jízdenku," doplnil Žabka.

Vedle zvýšení limitu pro SMS nedávno Český telekomunikační úřad upozornil na prémiová čísla s předčíslím 905, která mohou být zpoplatněna až 990 korunami za jedno zavolání. Cena hovoru má vycházet z desetinásobku prvních dvou čísel uvedených za počátečním trojčíslím. Tedy u čísla 905 99X XXX by to byl desetinásobek 99 Kč. Úřad již několik takových čísel přidělil, ale jejich držitelé je zatím nezprovoznili.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků