Hlavní obsah

iPhone 3G přispěl ke zvýšení prodeje chytrých telefonů

Prodej "chytrých" mobilních telefonů s operačním systémem vzrostl v letošním druhém čtvrtletí o 16 procent na 32,2 miliónu přístrojů. Smartphony tvořily 11 procent celkového prodeje mobilních telefonů. Uvedla to analytická firma Gartner.

iPhone 3G přispěl ke zvýšení prodeje chytrých telefonů

"Ačkoliv celosvětový prodej smartphonů koncovým zákazníkům v první polovině roku vzrostl o 22 procent a dosáhl 64 miliónů kusů, růst trhu byl pomalejší než v loňském roce," uvedla analytička Gartneru Roberta Cozzová.

Vyššímu růstu ve třetím čtvrtletí by podle ní měla pomoci širší dostupnost přístrojů s dotykovým displejem a rovněž představení nového iPhonu 3G.

Co nabízí Apple iPhone 3G

Mobil iPhone je snad nejdiskutovanějším telefonem světa. Novinka s dodatkem 3G přidala podporu rychlých bezdrátových 3G sítí. Ty zatím využijete pouze v Praze a Brně (ne se všemi českými operátory). Nový iPhone je ze strany výrobce neustále obohacovaný o nové funkce. Fanda moderních technologií jistě ocení integrovanou GPS navigaci a zachovaný výborný přehrávač multimédií.

 

:. Mobilní telefon Apple iPhonefoto: Apple

Nejprodávanější značkou byla Nokia, které patřil tržní podíl 47,5 procenta. Její prodej však rostl jen o osm procent, tedy zhruba polovičním tempem oproti celému trhu. Druhá příčka patřila firmě RIM, která vyrábí přístroje BlackBerry, s růstem o 126 procent na 5,6 miliónu kusů.

:. Komunikátor HTC Touch Diamond je přímou odpovědí na úspěšnost iPhonu od Apple.

Třetí skončila HTC s růstem o 120 procent na 1,3 miliónu prodaných zařízení. Společnosti Apple, která nepatří do první pětky, klesl tržní podíl z 5,3 na 2,8 procenta, což podle odborníků souviselo s přípravou na uvedení nové generace iPhonu na začátku třetího čtvrtletí.

Nejrozšířenějším operačním systémem v telefonech byl Symbian s podílem 57 procent, následuje software pro BlackBerry s podílem 17,4 procenta a platforma Microsoftu Windows Mobile s 12 procenty trhu.

 

Prodeji smartphonů se dařilo především v Severní Americe, která zaznamenala růst o 79 procent, a tvořila tak čtvrtinu celosvětového trhu. Region Evropy, středního východu a Afriky rostl o 21 procent, samotná západní Evropa pak o 29 procent. Naopak asijský trh se propadl o pět procent a japonský o 24 procent.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků