Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Reuters

Doba na přenesení čísla od září klesne na čtyři dny

Od pondělí budou mít mobilní operátoři na přenos čísla zákazníka mezi sebou pouze čtyři dny. Dosud to byly až tři týdny. Dohodli se na tom mobilní operátoři na základě loňského nařízení Českého telekomunikačního úřadu. Uvedla to Asociace provozovatelů mobilních sítí.

Ilustrační foto Foto: Reuters
Doba na přenesení čísla od září klesne na čtyři dny

Asociace doporučuje, aby si zákazník, který chce přejít od jednoho mobilního operátora k druhému, v prvé řadě vyřídil ukončení smluvního vztahu u opouštěné firmy. V případě, že zákazník podá platnou výpověď a hodlá si přenést své číslo, dostane u opouštěného operátora unikátní identifikační číslo.

"To je jedna z klíčových fází následného přenosu čísla. Unikátní identifikační číslo za prvé potvrzuje, že zákazník podal platnou výpověď u opouštěného operátora. A za druhé jde o velmi důležitý bezpečnostní prvek. Pokud nejste majitelem telefonního čísla, nemůžete tento unikátní kód dostat a číslo nikdy nepřenesete. Jinými slovy, tento systém znemožňuje, aby vám někdo ukradl vaše mobilní číslo," uvedla prezidentka asociace Michaela Renčínová.

Účastníci přenesli 1,5 miliónu čísel 

Až zákazník podá platnou výpověď u stávajícího operátora a dostane identifikační číslo, u nového operátora si pak zvolí, jaké služby bude chtít využívat a případně s jakým tarifem a podá žádost o přenesení svého mobilního čísla. Od tohoto okamžiku půjde o automatizovaný proces, který končí čtvrtý den od zahájení přenosu čísla. Zákazník pak vloží do telefonu novou SIM kartu a začne využívat služby nového poskytovatele.

Podle statistiky Evropské komise trvá nejdéle přenesení čísla v Bulharsku, Nizozemsku a na Kypru, kde se bez něj uživatel musí obejít až pět dní. Evropský průměr z loňského roku je 1,3 dne. Jde přitom o dobu, kdy je číslo během přenášení nedostupné, nikoliv o dobu trvání celého přechodu od jednoho poskytovatele k druhému.

Od zavedení přenositelnosti telefonního čísla v mobilních sítích v roce 2006 přenesli účastníci 1,5 miliónu čísel. Za loňský rok to pak bylo 350 000 čísel.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků