Hlavní obsah

Co bude umět Apple iPhone 5

Společnost Apple představuje každý rok novou generaci chytrého telefonu iPhone. Jinak by tomu nemělo být ani v letošním roce, i když výrobce zatím žádné oficiální informace nepotvrdil. Na internet však již o plánované novince uniklo několik informací.

Co bude umět Apple iPhone 5

Řada zahraničních pozorovatelů se domnívá, že iPhone 5 bude představen v září na plánované konferenci Applu. Ve stejnou dobu, kdy výrobce plánuje uvolnit k bezplatnému stažení pátou generaci svého mobilního operačního systému iOS. A právě tímto systémem by měl být nový iPhone vybaven.

iOS 5 bude obsahovat přes 200 nových funkcí a vylepšení. Řeč je například o novém způsobu snadného prohlížení oznámení a jejich správy na jednom místě bez vyrušování díky funkci Notification Center. Mezi zařízeními s operačním systémem od Applu navíc bude možné díky aplikaci iMessage pohodlně posílat obrázky, videa i textové zprávy, a to nejen z iPhonu na iPhone, ale například i na iPad.

Největší revoluce v historii PC

Přednosti nového operačního systému vychválil šéf Applu Steve Jobs, laikové ale jeho řeči nemusejí rozumět. „Systém iOS 5 obsahuje několik skvělých nových vlastností, jako je funkce Notification Center, iMessage a aplikace Newsstand, a nemůžeme se dočkat, až uvidíme, co naši vývojáři udělají s 1500 novými rozhraními API. Pravděpodobně nejzásadnější vlastností systému iOS 5 je možnost hladké spolupráce se službou iCloud, představující post PC revoluci, kterou společnost Apple vede,“ uvedl Jobs.

Právě služba iCloud by měla být jedním z největších vylepšení nového operačního systému. Nová služba umožní uživatelům uchovávat jejich kontakty, aplikace a veškerá další data na webu. Přistupovat k nim pak bude možné z jakéhokoliv přístroje firmy Apple.

Novinka se bude používat velice jednoduše. Stačí do aplikace iCloud zadat přihlašovací jméno a heslo z účtu u Applu a program sám zajistí hladkou integraci s používanými aplikacemi. Synchronizace mezi různými zařízeními přitom bude fungovat automaticky přes internet, tedy bez nutnosti připojovat tablet nebo telefon k počítači.

„Chtěli jsme to udělat už před deseti lety, ale technicky to bylo možné až nyní,“ uvedl Jobs na konferenci.

Větší displej nebo výsuvná klávesnice

Bez odpovědi zůstává zatím otázka, jak přesně bude iPhone 5 vypadat. Většina zahraničních médií však hovoří o tom, že pětka bude mít proti svému předchůdci větší displej. Vychází přitom z fotografie krytu iPhonu 5, která se objevila na internetových stránkách čínského výrobce, který Applu dodává součástky na přístroje.

Na uniklé fotografii je vidět, že by se při stejné velikosti telefonu měla plocha displeje rozšířit jak do šířky, tak to délky. Okraje na pravé a levé straně by mohly být velmi tenké. Lze tedy předpokládat, že novinka bude mít navíc ještě vyšší rozlišení než její předchůdce.

Podle některých spekulací by měla mít pátá generace výsuvnou QWERTY klávesnici, tedy zmenšenou klávesnici klasického notebooku. Jiní odborníci zase hovoří o tom, že Apple nabídne vedle nového iPhonu 5 také zmenšenou variantu Mini.

Proti iPhonu 4 by měla být novinka rychlejší díky novému procesoru A5. Ten v současnosti už používá iPad 2. Vylepšení by se měl dočkat také vestavěný fotoaparát, jehož rozlišení by se mělo zvýšit z 5Mpix na 8Mpix.

Ať už bude nový iPhone jakýkoliv, již nyní je jasné, že to na trhu nebude mít vůbec jednoduché. Konkurenční výrobci se totiž poučili z předchozích chyb a již nyní nabízejí řadu zajímavých alternativ.  [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků