Hlavní obsah
Evropská komisařka pro telekomunikace Neelie Kroesová dala minulý měsíc najevo, že chce prosadit úplné zrušení roamingových poplatků. Foto: Reuters

Ceny za roaming v EU od července opět zlevní, nejvíce internet

Využívání internetu na mobilních telefonech v zahraničí v Evropské unii od července o třetinu zlevní. Dál se také podle plánu přijatého v loňském roce sníží roamingové poplatky za volání a textové zprávy. Připomněla to evropská komisařka pro telekomunikace Neelie Kroesová. Mnohonásobně by to mělo podle ní snížit ceny v Chorvatsku, které právě v pondělí vstupuje do EU.

Evropská komisařka pro telekomunikace Neelie Kroesová dala minulý měsíc najevo, že chce prosadit úplné zrušení roamingových poplatků. Foto: Reuters
Ceny za roaming v EU od července opět zlevní, nejvíce internet

Loni v květnu Evropský parlament schválil plán komise, podle něhož se už od loňského července snížila maximální cena minuty hovoru ze zahraničí na 29 eurocentů (7,6 Kč) proti tehdejším 35 centům. Od pondělka cena klesne na 24 centů a za rok by to mělo být až na 19 eurocentů. Maximální cena za přijaté hovory klesne nyní z osmi na sedm eurocentů a cena za SMS se sníží rovněž o jeden cent na osm centů.

Nejvýrazněji se sníží náklady za zahraniční využívání internetu přes mobilní telefon. Maximální cena za megabyte surfování nebo práce s elektronickou poštou klesne na 45 eurocentů (11,7 Kč) z nynějších 70 eurocentů.

Co se týče Chorvatska, podle komise se cena za volání a textové zprávy odsud zlevní na desetinu současné úrovně. Využívání mobilního internetu má být v této oblíbené prázdninové destinaci od července téměř patnáctkrát levnější než dosud.

"EU musí mít pro životy lidí nějaký význam," komentovala Kroesová čtvrteční sdělení. Agentura Reuters podotýká, že Evropská komise dychtí po tom, aby ukázala občanům zemí EU, jak je pro ně důležitá, a už několik let se tato snaha zaměřuje právě na nucené snižování poplatků za roaming. Velmi populární je to zejména v době těsně před letními dovolenými, kdy Brusel s takovými oznámeními obvykle přichází. Kroesová dala minulý měsíc najevo, že chce prosadit úplné zrušení roamingových poplatků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků