Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Ceny volání ze zahraničí snížila EU za pět let o 70 procent

Náklady na odchozí a příchozí hovory při cestách po EU budou od července o 73 procent nižší než v roce 2005, kdy se EU začala neúměrně vysokými cenami roamingu zabývat. Letos ceny klesnou o deset až 20 procent. Vyplývá to ze zprávy Evropské komise.

Foto: Profimedia.cz
Ceny volání ze zahraničí snížila EU za pět let o 70 procent

Komise od července snížila maximální cenu za odchozí roamingový hovor ze stávajících 43 centů (nyní zhruba 11,05 Kč) za minutu na 39 centů za minutu bez DPH a cena za příchozí hovor bude činit maximálně 15 centů za minutu místo současných 19 centů. Vedle toho nastavila limit pro datový roaming 50 eur bez DPH.

Na nová opatření zareagovali všichni tři tuzemští operátoři. Firmy T-Mobile a O2 zlevnily odchozí volání na 11,93 Kč za minutu, tedy o více než korunu. Vodafone si bude účtovat 11,90 Kč. Vedle toho všichni operátoři zavedli limit pro stahování dat 1500 Kč. Při vyčerpání 80 procent limitu zákazníka upozorní formou SMS.

"Turisté ani lidé, kteří cestují služebně, již nebudou překvapeni výší účtu za surfování po internetu prostřednictvím tzv. chytrých telefonů nebo laptopů při svých cestách po EU. EU rovněž snižuje náklady na roamingové volání pro turisty. Mým cílem je učinit telekomunikační trhy EU konkurenceschopnějšími," uvedla místopředsedkyně Evropské komise odpovědná za digitální agendu Neelie Kroesová.

Snižování cen roamingu by mělo pokračovat i v dalších letech. V příštím roce by se měla cena za odchozí hovor snížit na maximálně 35 centů za minutu a za příchozí hovor zákazníci zaplatí 11 centů. Rozdíl mezi tarify za roaming a za domácí hovory z mobilního telefonu by se měl podle záměru komise do roku 2015 přiblížit nule.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků