Hlavní obsah

Britský ministr varoval před Huawei. Obává se zavádění 5G sítí

– Londýn

Britský ministr obrany Gavin Williamson dal najevo vážné obavy ohledně představy, že by čínská telekomunikační společnost Huawei v jeho zemi zajišťovala chod příští generace mobilní sítě. Británie podle něj musí v souvislosti s přechodem na síť páté generace (5G) zkoumat kroky svých spojenců a zohlednit zjištění o někdy „škodlivém” jednání Číny, píší britská média.

Foto: Simon Dawson, Reuters

Ministr obrany Gavin Williamson

Článek

„Mám vážné, velmi hluboké obavy z toho, že by Huawei v Británii poskytovala síť 5G. Je to něco, čím bychom se museli velmi pečlivě zabývat,” řekl ministr. Podle deníku The Times se v souvislosti s přechodem na nový komunikační systém v Británii mnozí obávají, že zapojení Huawei by umožnilo čínskou špionáž, avšak Williamson je prý prvním členem vlády, který proti firmě veřejně vystoupil.

Ministerstvo pro digitální sféru, kulturu, média a sport, které má modernizaci mobilní sítě na starosti, ještě o přístupu k Huawei nerozhodlo.

„Musíme se podívat na to, co dělají partneři, jako je Austrálie nebo Spojené státy, aby zajistili, že síť 5G bude maximálně bezpečná. My musíme zohlednit skutečnost, která byla nedávno odhalena, tedy že čínský stát někdy jedná škodlivým způsobem,” pokračoval Williamson.

Tři státy Huawei vyloučily

Spojené státy, Austrálie a Nový Zéland již firmu Huawei vyloučily z procesu zavádění nové mobilní sítě. Orgány těchto tří zemí také před týdnem společně s britským Národním střediskem kybernetické bezpečnosti (NCSC) zveřejnily závěry svých vyšetřování, kde prý zjistily vazby hackerské skupiny známé jako APT10 na čínské ministerstvo státní bezpečnosti.

Hackeři údajně pod záštitou Pekingu vedli jednu z největších kampaní kybernetických útoků a firmám v Severní Americe, Evropě i v Asii ukradli duševní vlastnictví a další citlivé obchodní informace.

Varování ohledně Huawei pak zaznívá také od Evropské unie. Eurokomisař pro digitální trh Andrus Ansip se obává, že čínské technologické firmy jsou nuceny spolupracovat s čínskými tajnými službami a do svých technologií za tímto účelem zabudovávají „zadní vrátka”.

V posledních dnech se debata o Huawei přelila i do České republiky, když Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) varoval, že hardware i software této i další čínské firmy ZTE představují bezpečnostní hrozbu.

Vyjádření se netýká běžných uživatelů, ale jen systémů zařazených do kritické informační infrastruktury či významných informačních systémů, řekl později premiér Andrej Babiš. Ten se kvůli zprávě NÚKIB sešel s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem.

Huawei kritiku odmítá

Huawei všechna tvrzení o úskalích svých výrobků důrazně odmítá a prohlašuje, že je „soukromou společností vlastněnou zaměstnanci”, která by nikdy do svých systémů nepřidávala jakékoli mechanismy na žádost kteréhokoli státu.

Firma údajně již investovala do technických opatření požadovaných britskými zpravodajskými složkami a se střediskem NCSC, které spadá pod tajnou službu GCHQ, se dohodla, že ve svých systémech učiní jisté změny.

Zároveň ale podle The Times platí, že ne všichni vidí v zapojení Huawei do britské telekomunikační infrastruktury zásadní hrozbu. Deník v této souvislosti zmiňuje výroky bývalého šéfa GCHQ Roberta Hannigana.

Server Independent pak uvádí, že Londýn si nechce Čínu příliš znepřátelit, protože musí mít na paměti obchodní spolupráci po odchodu z EU. „Mnoho britských mobilních operátorů navíc s Huawei pracuje na svých programech pro 5G a nalezení alternativních cest by bylo v krátkém čase obtížné,” dodal Independent.

Reklama

Výběr článků

Načítám