Hlavní obsah
Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE začne znovu v pondělí

Aukce mobilních kmitočtů sítě LTE se opět rozběhne v pondělí 7. ledna. Český telekomunikační úřad přihazování po dohodě se všemi čtyřmi uchazeči přerušil po dobu vánočních a novoročních svátků. Vyplývá to z informací úřadu.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE začne znovu v pondělí

Aukce frekvencí v pásmech 800, 1800 a 2600 MHz začala 12. listopadu. T-Mobile, Telefónica, Vodafone a PPF Mobile Services draží celkem 40 bloků kmitočtů. Jejich vyvolávací cena byla dohromady 7,4 miliardy korun. Aukce by měla skončit, až již na žádný blok nebude nikdo přihazovat.

Původně se čekalo, že do konce roku aukce nejen skončí, ale že úřad rovněž přidělí vydražené kmitočty. Kvůli přetrvávajícímu zájmu operátorů ale může trvat ještě týdny nebo i měsíce.

ČTÚ odhaduje výnos z aukce v řádu jednotek miliard korun. Další stovky miliónů pak vybere na ročních poplatcích. Frekvence, které neprodá, nabídne znovu v budoucnu.

Mobilní síť LTE umožní reálnou rychlost připojení k internetu kolem 150 Mbit/s, což je zhruba pětinásobek proti současné technologii 3G. ČTÚ si od aukce slibuje zejména rozšíření rychlého internetu i do odlehlejších oblastí, ale i zvýšení konkurence příchodem nové společnosti na trh. Držitelé kmitočtů budou muset zároveň otevřít své sítě pro tzv. virtuální operátory.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků