Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Lucas Jackson, Reuters

Aukce ČTÚ se chýlí ke konci. Rychlé mobilní sítě budou přesto spuštěny až v roce 2020

Termín pro podání přihlášek do aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G v pásmu 3,7 GHz se pomalu chýlí ke konci. Přihlášky mohou jednotliví zájemci podávat pouze do úterý, přičemž Český telekomunikační úřad (ČTÚ) bude obálky s přihláškami rozlepovat ve středu. Informovali o tom zástupci ČTÚ.

Ilustrační foto Foto: Lucas Jackson, Reuters
Aukce ČTÚ se chýlí ke konci. Rychlé mobilní sítě budou přesto spuštěny až v roce 2020

Souhrnná vyvolávací cena je 145 miliónů korun, dražit se bude pět bloků po 40 MHz. V aukci budou moci současní operátoři, tedy O2, T-Mobile a Vodafone, dražit maximálně jeden blok o velikosti 40 MHz.

Podmínky aukce nicméně otevírají prostor případnému novému zájemci o poskytování vysokorychlostního internetu, pro kterého by bylo vyhrazeno pásmo dvojnásobné šíře, tedy 80 MHz. Pokud se jiný zájemce do soutěže nepřihlásí, budou moci nynější tři operátoři dražit po dvou blocích.

Pásmo 3,7 GHz, vymezené kmitočty 3600 MHz až 3800 MHz, v současnosti není využíváno. Návrh počítá s tím, že do pěti let od spuštění bude pokryto těmito rychlými sítěmi 40 procent malých obcí, respektive 45 procent středně velkých obcí do 10 000 obyvatel.

Spuštění komerčních sítí

Původně chtěl regulátor aukci vypsat loni v prvním pololetí. Proti původnímu záměru ČTÚ zvýšil souhrnnou cenu pěti bloků dohromady o 60 miliónů korun.

Sítě 5G slibují přenosové rychlosti v řádu jednotek Gbit/s, což je výrazně více, než dokáže nyní využívané LTE. V současnosti ale ještě neexistuje mezinárodně přijatý standard pro jejich parametry a koncová zařízení. S jeho přijetím se počítá v roce 2018 nebo 2019.

První komerční sítě operátoři oznámili na rok 2020.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků