Prvním telefonem s podporou 5G připojení, který bude komerčně dostupný na českém trhu, bude model Mate 20 X. Ten představila čínská společnost Huawei již dříve, na pulty tuzemských obchodů zamíří však až v polovině července.

Přístroj láká na velký FullView displej o úhlopříčce 7,2 palce, který je možné ovládat nejen dotykem, ale také speciálním stylusem Huawei M-Pen. Ten se chlubí podporou až 4096 úrovní tlaku, je tedy velmi přesný.

Čtěte také: 
Budoucnost patří 5G sítím. Co to ale vlastně je?

Tento model se pyšní také trojitým Leica fotoaparátem složeným z širokoúhlého objektivu s rozlišením 40 MPx, 20MPx ultra širokého fotoaparátu a teleobjektivu s rozlišením 8 MPx. Právě kvalitou fotoaparátů by tak měl přístroj mezi konkurencí také vynikat.

S ohledem na vysoký výkon, který je dán osmijádrovým čipsetem Hisilicon Kirin 980 a 8 GB operační paměti, se výrobce zaměřil také na kvalitu chlazení. Smartphone je tak vybaven pokročilým systémem chlazení zvaným SuperCool. Ten si poradí nejen s videi s vysokým rozlišením, ale i s těmi graficky nejnáročnějšími hrami.

Huawei Mate 20 X

Huawei Mate 20 X

FOTO: archiv výrobce

Standard 5G sice lidé běžně v Česku využívat u modelu Mate 20 X nebudou moci, protože pokrytí sítěmi zatím chybí, přesto může jít o zajímavou volbu pro cestovatele – v zahraničí již 5G sítě fungují a lidé tak budou moci okusit rychlejší připojení. Po zavedení 5G v Česku bude Mate 20 X samozřejmě fungovat i zde bez problémů.

Výrobce cenu prvního 5G telefonu v Česku stanovil na baťovských 24 999 Kč.

Rozvoj 5G internetu v Česku

Na zavedení 5G sítí i se všemi jejich výhodami již tuzemští operátoři usilovně pracují.

Před týdnem například Vodafone spustil lokální 5G síť v Karlových Varech, kde demonstroval na filmovém festivalu reálné využití v praxi. Uskutečnil se zde první holografický hovor v Česku.

Rychlost 5G připojení od Vodafonu v Karlových Varech

Rychlost 5G připojení od Vodafonu v Karlových Varech

FOTO: archiv operátora

Rychlost 5G připojení od Vodafonu v Karlových Varech

Rychlost 5G připojení od Vodafonu v Karlových Varech

FOTO: archiv operátora

Síť Vodafonu nyní pokrývá část města a nabízí přenosovou rychlost bezmála 1 Gbit/s – tak rychlé mobilní připojení dosud v Česku v reálném prostředí jinde neexistuje.

V reálných podmínkách testuje 5G také konkurenční O2. Tento operátor demonstroval již minulý měsíc v Kolíně rychlost přes 500 Mbit/s. Pro srovnání, standard 4G nabízí v Česku průměrné rychlosti okolo 45 Mbit/s.

„Sítě páté generace nabídnou odezvu do deseti milisekund, což je až desetkrát méně než u dosavadních technologií. Právě nízká odezva je klíčová pro rozvoj řešení pro průmysl, chytrá města, robotizaci nebo virtuální realitu,“ popsal hlavní přednosti ředitel technologické divize O2 Jan Hruška.

Video

Zkouška 5G připojení od O2 v reálných podmínkách

Zdroj: Novinky.cz

Může se vám hodit na Zboží.cz: