U vrcholných modelů s cenou okolo deseti tisíc a více je dotykový displej, pomocí kterého se celé zařízení ovládá, prakticky již povinností. Samozřejmostí se ale stávávají i ve střední třídě, tedy v cenové hladině okolo 5000 Kč.

Obě kategorie se zpravidla pochlubí vlastním operačním systémem. Díky němu je do nich možné instalovat nejrůznější aplikace a hry, na trhu jsou jich desítky tisíc. Roli přitom nehraje, zda používáte platformy Android, Windows Phone nebo Apple iOS.

Klávesnice pomalu vymírají také u nejlevnějších přístrojů. Za méně než dva tisíce se na trhu nabízí více než dvě desítky mobilů s dotykovými displeji. Proti dražším přístrojům však mají menší úhlopříčky a nižší rozlišení.

Multimediální funkce

Díky tomu nabídnou menší rozměry a nižší hmotnost, ale na monitoru nedokážou zobrazit tolik informací jako větší bratříčci. Například při čtení zpráv je tak zobrazeno daleko méně textu a obrázky jsou menší.

Levné mobily také zpravidla nejsou vybaveny operačním systémem, a tak se majitelé musí smířit s minimem dostupných aplikací. Kromě telefonování a posílání zpráv je ale i s nimi možné sledovat videa, poslouchat hudbu nebo brouzdat po webu. Některé modely jsou dokonce vybaveny wi-fi adaptérem pro bezdrátové připojení k internetu.

Pro uložení multimediálních dat slouží paměťové karty. Ne každý přístroj je ale podporuje, na což je při výběru nutné dávat pozor. Za samozřejmost lze považovat vestavěný fotoaparát, i když kvalita snímků není zpravidla nijak úchvatná.

LG T375: poradí si se dvěma SIM

Na příznivou cenu se zákazníky snaží nalákat také společnost LG, která nabízí svůj model s označením T375 za necelých 1500 korun. Ten je vybaven dotykovým displejem s úhlopříčkou 3,2 palce a s rozlišením 320 x 240 obrazových bodů.

LG T375

LG T375

FOTO: LG

Nad konkurencí přístroj od LG vyniká podporou dvou SIM karet. To přijde vhod především jedincům, kteří jsou zvyklí využít dvě mobilní čísla – zvlášť pro pracovní a osobní účely. Obě SIM karty dokážou pracovat najednou. V případě potřeby je možné nechat zapnutou pouze jednu.

Slabší stránkou přístroje je vestavěný fotoaparát. Má rozlišení dva megapixely a výsledná kvalita snímků je spíše průměrná. Na čelní straně chybí druhý objektiv pro videokonference úplně.

 • Klady: podpora dvou SIM karet
 • Zápory: průměrný fotoaparát
 • Cena: 1490 Kč

Samsung Star II: malá hvězda

Aktuálně nejlevnějším mobilním telefonem s dotykovým displejem je Samsung Star II. Jeho cena jen mírně převyšuje hranici tisíce korun. Přístroj jihokorejského elektronického giganta je vybaven panelem s úhlopříčkou tři palce a s rozlišením 400 x 240 obrazových bodů.

Samsung Star II

Samsung Star II

FOTO: Samsung

Svou velikostí se příliš neliší od klasických mobilů s klávesnicí. Příjemná je i jeho hmotnost 94 gramů. Samozřejmostí je možnost připojení k bezdrátovým wi-fi sítím i podpora paměťových karet typu microSD. Za nižší cenu zákazníci mohou vděčit především uvedení nového modelu na trh.

Star III má proti levnějšímu předchůdci modernější design, lepší fotoaparát a navíc má i citelně svižnější odezvu. Za tyto výhody si zákazníci připlatí několik stokorun.

 • Klady: nejlevnější dotykový mobil na trhu
 • Zápory: v prodeji je už modernější verze
 • Cena: 1200 Kč

Lumia 520: zlatá střední cesta

Společnosti Nokia se zatím v segmentu chytrých telefonů příliš nedaří. Vylepšit svou pozici na trhu se letos bude snažit především modelem Lumia 520, který i přes svou příznivou cenu nabízí velice slušnou výbavu. Má čtyřpalcový dotykový IPS displej s rozlišením 800 x 480 obrazových bodů.

Nokia Lumia 520

Nokia Lumia 520

FOTO: Nokia

Základem je 1GHz dvoujádrový procesor Snapdragon a 512 MB operační paměti. Úložný prostor bude dosahovat hodnoty 8 GB. Náročnější uživatelé jej budou moci dále rozšířit prostřednictvím paměťových karet typu microSD. Ty se dnes prodávají běžně s kapacitou až 64 GB. Novinka nabídne i pětimegapixelový fotoaparát s automatickým ostřením, který dokáže natáčet videa v rozlišení 720 p.

Ve výbavě nechybí ani bezdrátové standardy wi-fi a Bluetooth. Vše pracuje pod operačním systémem Windows Phone 8. Na zahraničních trzích se Lumia 520 prodává za 139 eur (3600 Kč). Kdy bude novinka dostupná v Česku, zatím zástupci finského výrobce nepotvrdili.

 • Klady: poměr cena/výkon
 • Zápory: zatím se v Česku oficiálně neprodává
 • Cena: cca 3600 Kč

Evolve FX520: nadchne velkým displejem

Společnost Evolve uvedla začátkem roku na tuzemský trh chytrý telefon s označením FX520. Novinka láká především na velký dotykový displej, který má úhlopříčku pět palců a rozlišení 800 x 480 obrazových bodů. Především kvůli němu telefon poněkud povyrostl, jeho rozměry jsou 146 x 77 x 11 milimetrů a hmotnost 199 gramů.

Evolve FX520

Evolve FX520

FOTO: Evolve

Výbava novinky nepatří k tomu nejlepšímu, co je aktuálně možné na trhu sehnat, s ohledem na cenovku je ale velice slušná. Srdcem telefonu je dvoujádrový procesor ARM CortexA9 taktovaný na 1 GHz, který má k dispozici 4 GB paměti. Model FX520 nabídne také vestavěný fotoaparát s rozlišením pět megapixelů, který je navíc vybaven i vestavěným bleskem. Samozřejmostí pak jsou technologie wi-fi i Bluetooth.

 • Klady: prostorný displej
 • Zápory: plasty na zadní straně telefonu působí laciným dojmem
 • Cena: 4600 Kč