Hlavní obsah

Test: EVGA UV Plus - externí grafika umožní připojit monitor do USB

Větší pracovní plocha sice nemusí vždy nutně vést k vyšší produktivitě, ale i tak jde o jednu z nejlepších cest, jak zlepšit podmínky pro práci na počítači. EVGA UV Plus+ představuje jednoduché řešení, které rozšíří libovolný počítač o monitor navíc.

Test: EVGA UV Plus - externí grafika umožní připojit monitor do USB

Americký výrobce grafických karet a základních desek EVGA není v Česku příliš známý, avšak za velkou louží jde o značku číslo 1. Možná i kvůli svému postavení začíná lehce experimentovat se svou nabídkou. UV Plus+ míří do sektoru, kde doposud vládly jen Matrox Dualhead2Go a jejich bráškové.

Jde o grafický adaptér umožňující připojit k počítači další externí monitor. Potřebujete k tomu pouze volný USB port v počítači. UV Plus+ disponuje konektorem DVI-I, který je možné redukcí změnit na analogový D-Sub. A protože není zařízení energeticky náročné, vystačí si s napájením z USB.

Varianty a schopnosti UV Plus+

Vyrábí se dvě varianty UV Plus+ s označením UV-12, respektive UV-16. Kromě exteriéru je od sebe odlišuje taktéž maximální použitelné rozlišení. USB je mnohonásobně pomalejší než interní sběrnice počítače, a to se někde musí odrazit. UV-12 tak zvládne maximální rozlišení 1280x1024 nebo 1440x900 v širokoúhlém zobrazení. S UV-16 se maximum zvýší na 1600x1200, případně 1680x1050 pro monitory s poměrem stran 16:10.

Logicky se tak „dvanáctka“ hodí pouze pro LCD do úhlopříčky 19“, většinu datových projektorů nebo televizní obrazovky typu HDready. „Šestnáctka“ potom zvládne i 22“ LCD. A protože můžete adaptérů k počítači připojit celkem až 6, lze tak vytvořit opravdu rozměrný monitorový setup.

.: Takový je rozdíl mezi zapojením trojice monitorů a jedinou pracovní plochou v rozlišení 1280x1024.

Jak to funguje

Samotné zařízení disponuje pouze pamětí pro uchovávání grafických dat, D-A převodníkem a čipem zajišťujícím komunikaci s grafickou kartou. Z toho je patrné, že o obraz se stará již existující grafické jádro, které potom posílá data po USB.

Kvůli snížení datového toku, který je u USB 2.0 omezen na teoretické maximum 480Mbit/s jsou data komprimována. Podle složitosti scény tak může dojít ke zhoršení kvality obrazu, ale osobně jsem nezaznamenal žádný rozdíl. Tedy jeden zásadní rozdíl by tu byl – vytížení procesoru. Při přehrávání videa může podle složitosti scény vzrůst až k 60 %, a to prosím u dvoujádrového čipu.

UV Plus+ je proto lepší zapřáhnout k výkonnějšímu počítači, jinak se bude obraz znatelně zpožďovat. Vřele doporučuji jakékoliv dvoujádro, nebo minimálně 2,0GHz jednojádrový procesor. S větším počtem krabiček potom nároky úměrně vzrůstají.

Jaké jsou alternativy?

V úvodu jsem se zmiňoval o výrobcích Matrox DualHead2Go. Ty pracují poněkud jinak, neboť se připojují mezi grafickou kartu a monitor. S jejich pomocí tak můžete připojit dva (nebo tři u TrippleHead) monitory na externí výstup. Zásadní výhodou je nižší zatížení procesoru, a u edice „Digital“ možnost většího rozlišení (až 1920x1200). Nikoho by však neměla překvapit cena začínající na 3000 Kč u nejlevnějšího řešení.


Druhá, a nutno podotknout poslední, alternativa spočívá v externí grafické kartě. Varianta je použitelná jen pro notebooky vybavené ExpressCard slotem. Momentálně je dostupná pouze karta Asus XG Station (GeForce 8600GT). Možnost připojení až dvou 30“ displejů však zásadně znevažuje cena (přes 8000Kč), nutnost externího napájení, a také fakt, že po zapojení nefunguje monitor notebooku.

Hodnocení a doporučení

V současné době ještě UV Plus+ u nás nekoupíte. V USA se prodává za cenu 60 dolarů V-12, proto lze předpokládat cenu do 2000 Kč. Lepší UV-16 by potom neměl stát více než 2500 Kč. Z ekonomického pohledu jsou produkty EVGA nejlevnějším řešením pro rozšíření pracovní plochy. A protože s nimi nejsou žádné funkční potíže, určitě stojí za povšimnutí.

Jejich nasazení má však svá omezení. Rozšíření se týká výhradně dvourozměrné práce, pro hrátky ve 3D (například letecké simulátory) nejsou adaptéry vhodné. Případně kdekoliv jinde, kde je nutná rychlá odezva UV Plus+ nedoporučuji. Na druhou stranu pro kancelář, DTP, ale i jako náhled na zpracování videa nebo doplňek k notebooku bez DVI rozhraní, tam všude se EVGA UV Plus+ jistě uchytí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků