Článek
O skládacích smartphonech se mluví již poměrně dlouho. Loni v listopadu například společnost Samsung ukázala na krátkou chvíli prototyp chystaného hybridního mobilu. Jde o kompaktní smartphone, který lze rozbalit, a otevřít tak větší displej pro multitasking a sledování obsahu.
Při používání aplikací je možné rozbalením přístroje hladce přejít z menšího na větší displej. Uživatelé mohou navíc brouzdat po internetu, sledovat média, být ve spojení a plnit několik úkolů naráz, aniž by jim cokoli uniklo, protože mohou současně na větším displeji používat tři aktivní aplikace.
Více však výrobce prozradit nechtěl. V tuto chvíli tak není jasné, kdy a za jakou cenu se bude novinka od Samsungu nabízet.

Rozevřený smartphone poslouží jako tablet

Novinka se otevře jako knížka
Číňané jsou dál
Proti tomu Royole FlexPai je již funkčním modelem, který jsme si mohli na stánku tohoto čínského výrobce v Las Vegas důkladně vyzkoušet. Bohužel už po pár desítkách minut jsme zjistili, že jde o značně kompromisní řešení, které si – právě kvůli množství neduhů – pořídí jen málokdo.
Patrně největšími problémy jsou rozměry a hmotnost. Hybrid mezi tabletem a chytrým telefonem totiž váží více než 300 gramů a do kapsy u kalhot jej ve složeném ani rozloženém stavu zkrátka nenacpete. Ani při sebelepší vůli.
Rozložený Royole FlexPai nabízí úhlopříčku 7,8 palce a rozlišení 1920 x 1440 obrazových bodů. V tomto stavu funguje jako tablet s poměrem stran 4:3.

Rozložený a složený hybrid Royole FlexPai vedle sebe

Royole FlexPai
Díky ohybné obrazovce, která se dá přepůlit přesně uprostřed, se však dá celé zařízení jedním ladným pohybem ztenčit. Uživatelé tak sice získají citelně kompaktnější smartphone s úhlopříčkou čtyři palce, ale kloub má v pase více než tři centimetry.
Ve složeném stavu je funkční pouze obrazovka na čelní straně, dotykový panel vzadu se stane neaktivním. Není však v praxi nijak chráněn proti poškození, což může při nošení a pokládání na stůl představovat velký problém. Displej je totiž náchylnější na poškrábání.
Obrazovka na druhé straně přijde vhod ve složeném stavu pouze v případě, že chcete fotit. Duální fotoaparát je umístěn totiž pouze na čelní straně, v rohu nad displejem. To je poměrně praktické řešení, neboť i při focení selfies máte vždy k dispozici lepší fotoaparát. Standardně totiž u konkurenčních smartphonů nalezneme na zadní straně hlavní a kvalitnější senzor, zatímco vepředu je pak takřka vždy horší kamerka.

Novinka jako tablet

Složený mobil má v pase přes tři centimetry.
Špičkový výkon
V otázce výkonu patří novinka k tomu nejlepšímu, co je v prodeji. Jde totiž o první přístroj s procesorem Snapdragon 855, který byl dříve známý pod označením Snapdragon 8150. Má jít přitom o nejvýkonnější mobilní čipset na světě.
Jde o osmijádrový čip, který má nezvykle uspořádaná jádra 1+3+4. Skládat by se tedy měl z jednoho extrémně výkonného jádra, tří středně výkonných a čtyř extrémně úsporných. Vysoce výkonné jádro Cortex-A76 by mělo udávat pracovní tempo při rychlosti 2,84 GHz. Středně výkonná jádra pak při 2,4 GHz, půjde mimochodem opět o Cortex-A76. Čtyřlístek úsporných jader bude tvořit Cortex-A55 taktovaný na 1,78 GHz.
První ohebný smartphone je plný kompromisů, se kterými se případní zájemci budou muset smířit. Jasně nicméně ukazuje i to, jaká je budoucnost našich mobilních společníků – a jak dramaticky se jejich současný vzhled v následujících měsících promění.
Royole FlexPai by měl stát v přepočtu 32 000 Kč, prodávat by se měl během pár týdnů v domovské Číně. Zda se bude nabízet také v tuzemských obchodech, však zatím není jasné.
Může se vám hodit na Seznamu: