Hlavní obsah
Peacekeeper - zjistěte i vy který prohlížeč je nejrychlejší Foto: mas, Novinky

Futuremark: Vybíráme nejrychlejší a nejbezpečnější internetový prohlížeč

Společnost Futuremark nedávno spustila webový projekt zvaný Peacekeeper. Jde o test webových prohlížečů, který si může vyzkoušet kdokoliv na síti. A k čemu je tento „strážce míru“ dobrý? Měl by poradit, který prohlížeč na vašem počítači běhá nejrychleji.

Peacekeeper - zjistěte i vy který prohlížeč je nejrychlejší Foto: mas, Novinky
Futuremark: Vybíráme nejrychlejší a nejbezpečnější internetový prohlížeč

Test Peacekeeper neřeší jak je který prohlížeč bezpečný, který má nejlepší výbavu a zda jsou pro něj průběžně vydávány aktualizaec. Jde čistě o výkonnostní benchmark, které ostatně firmy Futuremark už dlouhou dobu tvoří. Mezi nejznámějšá patří 3DMark testující výkon grafických akcelerátorů, v nabídce ale nechybí ani testy chytrých mobilních telefonů.

Peacekeeper je proto zcela novým typem bechmarku (výkonnostního testu), který není zaměřený na hardware, ale na software. Podíváme se mu společně na zoubek a zjistíme, zda jej máme brát vážně a jak moc se podle něj řídit.

První grafický test - práce se slopci grafů (změna velikosti) a vyhledávání nejvyšší hodnoty.

Foto: mas, Novinky

První grafický test - práce se sloupci grafů (změna velikosti) a vyhledávání nejvyšší hodnoty.
FOTO: mas, Novinky

Základní myšlenka

V posledních třech letech se zásadně změnilo rozložení uživatelů internetových prohlížečů. Dříve neotřesitelná pozice Internet Exploreru postupně přešla na Firefox, který však záhy opustili další lidé kvůli Opeře, potom kvůli Safari, a nedávno i příznivci Google ve jménu prohlížeče Chrom. Máme tu tedy hned 5 hlavních hráčů, mezi kterými můžeme vybírat.

V moha ohledech jsou si prohlížeče rovny, jde spíš o preference jednotlivce, případně operační systém – už jste někdy viděli uživatele Apple dobrovolně listovat světem internetu v Internet Exploreru? Plno lidí ale v zásadě neví, který z nabízených programů je pro ně ten nejlepší. Peacekeeper vám to sice nezodpoví, ale zjistí, který z prohlížečů je nejrychlejší, i když...

Je důležité se zeptat V ČEM nejrychlejší. Celý test pracuje pouze se skriptovacím jazykem JavaScript, který na rozdíl od PHP, ASP nebo Pearlu pracuje na straně klienta, tedy v prohlížeči. Naměřené výsledky tak platí pouze pro stránky psané za pomoci JavaScriptu, kterých je na webu celkem hodně (typicky komunitní stránky, e-mailové služby, fotorgafická a video alba). Na druhou stranu tak podáva jen částečný obraz o schopnostech prohlížeče.

Nejde o rozmazávní textu či jiné efekty. Test jednoduše prolíná deset vrstev obrázků nad sebou pomoci změny Alpha kanálu (průhlednosti).

Foto: mas, Novinky

Nejde o rozmazávní textu či jiné efekty. Test jednoduše prolíná deset vrstev obrázků nad sebou pomoci změny Alpha kanálu (průhlednosti).
FOTO: mas, Novinky

Co Peacekeeper testuje

JavaScript se používá k práci s obrázky v prohlížeči, k vytváření složitěších animací schopných interakce s uživatelem nebo zkrátka k provázání informací na stránce. Samotný test se potom spouští v jediném okně, kde postupně proběhne 5 fází testu. První tři nemají vizuální podobu, neboť testují vyhledávání v textu, nahrazování výrazů apod.

Pro uživatele jsou nejzajímavější poslední dvě části. Rendering grafiky je z nich první. Prohlížeč zde musí nejprve pracovat s grafy a vyhodnocovat nejvyšší hodnotu, následuju práce s větším množstvím grafických prvků v mřížce, zkouší se průhlednost několika vrstev grafiky nad sebou a nakonec si ještě prohlédnete kolize kuliček alias fyzikální počty.

Z praktického hlediska potom jednoznačně vede pátá část zvaná „Community“. Jde o simulaci mailového klienta, kde nejprve dochází k dešifrování zadaného hesla. Posléze se dostanete do klienta samotného. V něm Peacekeeper prohledává emaily, které řadí je dle zadaných filtrů. Tento test bere v úvahu nejen výkon výpočetní, ale i schopnost data zobrazovat.

Fyzikální koutek - kuličky se pohybují a odráží od sebe. Změny směru jsou občas poněkud nepředvídatelné.

Foto: mas, Novinky

Fyzikální koutek - kuličky se pohybují a odráží od sebe. Změny směru jsou občas poněkud nepředvídatelné.
FOTO: mas, Novinky

Faktory ovlivňující test

V prvé řadě jde jednoznačně o prohlížeč samotný. Abyste byly dosažené výsledky porovnatelné, vždy test pouštějte ve vlastním okně prohlížeče (nikoliv jen záložce) a hlavně viditelný v popředí. Pokud okno s testem minimalizujete, výsledky budou nepřesné, mnohem vyšší.

Z hardware ovlivňuje test především procesor. Operační paměť má vliv jen v případě, že je jí nedostatek, pevný disk není používán vůbec, ani pro přechodná data. Přesunutí dočasných souborů z disku do RAM nijak výsledek neovlivní. Poslední slovo má potom grafická karta. Pokud nejsou správně instalované ovladače nebo mají nějaké problémy, dojde ke snížení výsledného skóre.

Jak to funguje v praxi?

Rozhodl jsem se Peacekeeper vyzkoušet na dvou laptopech s pěti nejpoužívanějšími prohlížeči. Rád bych upozornil, že prohlížeče mobilních telefonů a PDA nejsou podporovány. Notebooky se diametrálně odlišovaly:

 Notebook ANotebook B
Procesor
Celeron M 1300MHz
Core2 Duo T5250
Paměť RAM
768M
2048MB
Grafické jádro
Intel i855GM
Intel GMA X3100
Operační systém
Windows XP Home SP3
Windows Vista HP SP1
Displej
17" externí 1280x1024
15,4" 1280 x 800


Na Windows XP se test rozhodl sabotovat Internet Explorer ve verzi 7, který vždy ohlásil chybu a spadnul. Podobně si počínala i nová verze 8, která se však nechtěla tak lehko vzdát a neustále stránku obnovovala. Vzhledem k tomu, že ostatní prohlížeče neměly sebemenší problémy, nemluvě o rychlejší instalaci, nevrhá to na MSIE příliš pozitivní světlo. Je však dobré si uvědomit, že Peacekeeper je zatím ve fázi „beta“, může se v něm vyskytovat ještě nějaká ta chybička.

Výkon jednotlivých prohlížečů s procesorem Celeron M 1300 a operačním systémem Windows XP.

Foto: mas, Novinky

Klikněte pro zobrazení celého grafu.
FOTO: mas, Novinky

Podle testu jsou rozdíly mezi prohlížeči opravdu zásadní. Nejzajímavěší na celé věco je to, že zavedený Firefox s velkým rivalem Operou mají nejnižší naměřené skóre. Prohlížeč Chrome si vede mnohem lépe, avšak na Safari z dílny Aplle nemá žádný z nich. Na pomalém Celeronu 1300 tedy nejlépe zvládá JavaScript prohlížeč Safari.

Výkon jednotlivých prohlížečů s procesorem Core2 Duo T5250 a operačním systémem Windows Vista.

Foto: mas, Novinky

Klikněte pro zobrazení celého grafu.
FOTO: mas, Novinky

Situace zůstává téměř stejná s přechodem na operační systém Windows Vista a rychlejší procesor. Pouze Firefox 3 poněkud ztratil, to však může být způsobeno napříkad instalovanými doplňky. Safari opět deklasuje zbytek konkurence, na opačném pólu se usadil MSIE 7. Ten je dokonce 7x pomalejší.

Jak dlouho trvá programu rozluštit zadané heslo? Jen pár vteřin. Stejným způsobem mohou fungovat i trojské koně.

Foto: mas, Novinky

Jak dlouho trvá programu rozluštit zadané heslo? Jen pár vteřin. Stejným způsobem mohou fungovat i trojské koně.
FOTO: mas, Novinky

Slovo závěrem

A teď všichni začneme používat Safari... Tak prosím ne! Test Peacekeeper berte s nadhledem, jen jako vodítko. Je velmi pravděpodobné, že používáte prohlížeč kvůli konkrétním funkcím a zažitému ovládání, které vám plně vyhovuje. Přechod k jinému prohlížeči s údajně rychlejším renderingem by mohl sice znamenat rychleji generované stránky, ale za cenu horšího komfortu.

Na druhou stranu můžeme test brát jako pobídku k vyzkoušení jiného prohlížeče. Věřím že liberální uživatelé Fierfoxu mohou začít přemýšlet, proč má Safari tak dobré výsledky? Proč jej tedy nezkusit? Není nic jednoduššího.

Bohužel ne vždy je rychlost a komfort důvodem, který vede lidi k používání daných programů. Stále velká část redakčních systémů, ale i obyčejných webů, je plně funkční pod jediným prohlížečem, typicky s Internet Explorerem. Je smutné, že v tak svoboném prostředí jako je internet jsou lidé okolnostmi nuceni k používání nevyhovujících prostředků. Doufejme, že Peacekeeper je jen dalším krokem, jenž povede programátory k vytváření webů funkčních na všech platformách bez rozdílu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků