Hlavní obsah
Reproduktory Genius SW-HF 5.1 5100 Foto: mas, Novinky

Domácí kino za hubičku: Genius SW-HF 5.1 5100

Reproduktory domácího kina nebývají levnou záležitostí, což platí dvojnásob pro modely, které jsou vyrobeny ze dřeva. Genius se svými SW-HF 5.1 nabízí řešení za pouhé dva tisíce korun. Zajímalo nás, jaká bude kvalita této legendární sestavy.

Reproduktory Genius SW-HF 5.1 5100 Foto: mas, Novinky
Domácí kino za hubičku: Genius SW-HF 5.1 5100

Je až s podivem, jakou popularitu si v letech minulých vydobyly šestikanálové reproduktory značky Genius. Jejich úspěch netkví v dokonalém zuku, perfektním zpracování nebo okouzlujícím designu, realita je mnohem prostší. Genius s první generací svého „domácího kina“ nabídl vcelku levné šestikanálové audio vyrobené z dřevotřísky doplněné o dálkové ovládání.

Současná nabídka čítá hned čtyři takové modely, které se liší jak výkonem, tak i vybavením. Testovaný model 5100 je koncipován především jako společník pro DVD přehrávač, případně jako levné repro do obývacího pokoje. Tomu nasvědčuje přítomnost pouze dvou možných vstupů – analogového 5.1 a stereo signálu.

Samozřejmě lze reproduktory použít i v kombinaci s osobním počítačem, ostatně mnoho uživatelů používá počítače namísto přehrávačů DVD, jenže zde je lepší volbou model s označením 5005. Je tomu jednak kvůli vyššímu odstupu signál/šum, jednak kvůli lepší konektorové výbavě. 5100 zkrátka docela šumí, takže tišší poslech hudby při práci není jejich silnou stránkou.

:. Nová generace v porovnání s předcházející: Vpravo starší model 5000, vlevo nové 5100, které ovšem nejsou přímým pokračovatelem rodové linie.foto: Novinky/mas

Koncept doznal lehkých změn

Design reproduktorů doznal radikální změny v oblasti subwooferu. Ovládání je poněkud reorganizované, počet ovladačů rapidně poklesl, zato se objevil informační LCD displej. Celkem zde najdeme čtyři tlačítka a jeden velký potenciometr. Ovládat reproduktory je tak mnohem lepší z dálkového ovládání. Tam naleznete veškeré dostupné funkce od přepínání vstupů, přes nastavení surround efektu, až po přepínání přednastaveného ekvalizéru.

Stále je tak zachována možnost ztlumit či zesílit jednotlivé kanály (přední / zadní / subwoofer / center) jednotlivě, navíc konečně přes dálkové ovládání. U předchozích verzí bylo nutné štelovat přes subwoofer, a pokud se nalézal utopený pod stolem nebo nepřístupný v rohu místnosti, nešlo o nic příjemného.

Připojení ke zdroji zvuku je provedeno tradičně za pomocí RCA konektorů (cinch)pro oba vstupy. Je škoda, že Genius nevybavuje tyto reproduktory 3,5 cm jack konektorem, ideálně na čelní straně subwooferu nebo centrálního reproduktoru. Pro zapojení MP3 přehrávače nebo notebooku by to bylo pohodlnější. Pokud zapojujete k reproduktorům DVD přehrávač, potom jde o ideální volbu.

Zvuk neoslní ani neurazí

Přistupme k hudební stránce věci. Specifikace uvádí výkon 170W RMS, ze kterých 80W připadá na subwoofer, 30W na centrální satelit s třemi měniči a zbytek na dvoupásmové satelity. Z toho plyne, že sestava pravděpodobně nabídne přebytek basů, tak jako to ostatně bylo tradicí u všech předchůdců. Skutečnost předpoklady potvrzuje, s neutrálně nastavenou hlasitostí všech kanálů má subwoofer zjevně navrch.

Filmový doprovod jde reproduktorům parádně, subwoofer sice nepatří k nejpřesnějším, příliš nevykresluje, jenže v dané cenové kategorii nelze čekat zázraky. Satelitní reproduktory společně s centrálním dodají dostatečný pocit prostoru, není problém lokalizovat zvuky vycházející z jednotlivých směrů. Díky výkonnějšímu centru není mluvené slovo utopené ani v případě hudebního doprovodu.

Použití reproduktorů pro čistě hudební účely je však ožehavější téma. Ačkoliv jde o dvoupásmové satelity, zvuk nepatří k nejčistším, ztrácí se v něm mnoho detailů. Nepředpokládám, že by někdo poslouchal na podobné sestavě orchestrální hudby, pro porovnání je tu však nejlepší. Větší množství nástrojů totiž splývá v jeden velký nepřehledný chaos. Úspěch tak 5100 mohou slavit na poli elektronické hudby, případně u hip hopu.

Hodnocení

Při absolutním hodnocení nevycházejí reproduktory Genius SW-HF 5.1 5100 příliš oslnivě. Nevyvážený zvuk se špatnou kresbou nezachrání ani dobrý frelvenční rozsah. Zatímco filmovému fandovi to vadit nebude, posluchač hudby najde lepšího parťáka v mnohých stereofonních setech k počítači.

Vezmeme-li v úvahu pořizovací cenu 2 000 Kč s daní, je situace poněkud jiná. Díky pohodlí dálkového ovládání, dřevotřískové konstrukci ozvučnic i pěknému vzhledu, ještě rádi Geniusu odpustíme horší zvuk. Z pohledu cena/výkon má zkrátka Genius stále trumfy ve svých rukou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků