Hlavní obsah

Dívejte se na video stylově: Test Samsungu DVD-F1080

Tvarově netradiční přehrávač DVD a CD placek nám na vyzkoušení zaslala firma Samsung. Kromě oblého minimalistického designu zaujme především HDMI rozhraním s převodem zdrojového signálu až na 1080p. Tvrdošíjně však odmítá komunikovat hezky česky.

Dívejte se na video stylově: Test Samsungu DVD-F1080

Kdo držel někdy v ruce dálkové ovládání DVD přehrávače Samsung, určitě si nemohl nevšimnout plastických značek na tlačítkách play, stop a vedle zapínání přístroje. První myšlenka potom nutně vypadá asi takto: „Kdo by označoval funkce ovládání DVD přehrávače Braillovým písmem?“ Věřte, že až se setmí, tuto vymoženost jistojistě oceníte. Tlačítka nejsou podsvícená.

Na první pohled

Buclatý DVD přehrávač F1080 není příliš výjimečný kus elektroniky. Ve specifikacích nenajdete nic, co by ostatní postrádali. Jeho ambice na proniknutí do něčí domácnosti se tak staví převážně na neobvyklém vzhledu, který díky své kompaktnosti jistě kdekoho osloví.

Rozměry 240 x 55,5 x 243mm jej zcela jasně odlišují od běžných kvádrových konstrukcí typického hi-fi rozměru. Designově mnohem lépe zapadne vedle ploché LCD televizní obrazovky, než do hi-fi stolku.

V jedné věci však nad konkurencí ční. Nenajdete na něm žádná vystouplá tlačítka. Ta ač součástí přední zaoblené hrany nejsou vidět, jsou totiž dotyková. Jediná indikační dioda zapnutí přístroje potom dotváří minimalistický nádech přehrávače.

Přehráváme, hrajeme, prohlížíme

Jako typický multifunkční přehrávač si i F1080 poradí s DVD všeho druhu, včetně přepisovatelných RW, stejně jako CD médii. Jako chudší se potom jeví rozsah podporovaných formátů. Video přehrajete buď klasické DVD, SVCD, VCD, nebo z koprimovaných formátů MPEG-4 a DivX. Většina uživatelů se bude dožadovat ještě podpory rozšířeného Xvid a WMV formátu, bohužel marně.

Hudební podpora MP3 a WMA formátu je dostatečná, podobně jako schopnost zobrazování obrázků uložených v JPEG. Důležité proto bude, jak snadno lze přehrávač ovládat.

Odezva přehrávání je příkladná. F1080 reaguje vždy okamžitě, čeká se jen na načtení dat z vloženého média. Především po delší pauze je opětovné spuštění filmu/hudby nebývale svižné. Dobrý je i obraz vycházející z krabičky, a to nejen přes HDMI výstup, ale i při použití kompozitního výstupu. Ovšem jestli digitální cestu nevyužijete, doporučoval bych pořídit levnějšího brášku bez HDMI konektoru.

Z výstupů je přítomen: HDMI, složkový a kompozitní video. Konektor SCART (i kvůli rozměrům) nenašel uplatnění.

 

Podáváme menu (i se zákuskem)

Samsung sice dodává solidní český manuál, ovšem samotný přehrávač nekomunikuje v českém jazyce. Pokud patříte mezi technické typy, sotva vám to nějak může vadit, ovládání je velmi intuitivní, nabídky přehledné, ale pokud si raději se svým přístrojem pokecáte česky...

Do nastavení lze přistupovat jedině přes dálkové ovládání, podobně jako využívat většinu funkcí přehrávače. Díky ergonomicky dobře řešenému umístění tlačítek je pohyb obsahem stříbrných placek či filmovou nabídkou velmi jednoduchý. Přímo jde měnit jazyk, titulky, přeskakovat kapitoly i návrat do hlavního menu.

Obzvláště mě nadchl přístup přehrávače při delší nečinnosti. Když film zastavíte během přehrávání, chvíli drží snímek na obraze, načež po pěti minutách naskočí „šetřič“. Pokud nespustíte film ani poté, F1080 se zkrátka vypne, avšak po zapnutí pokračuje přesně v místě přerušení.

Hodnocení

DVD přehrávač Samsung DVD-F1080 osloví především méně náročné zákazníky hledající zařízení ke své rozměrnější ploché televizi s HDMI vstupem. Jsou-li vaší doménou především DVD filmy a občas nějaký ten DivX, přístroj poslouží dobře.

Pro náročnější skupinku diváků, kteří vyžadují rozsáhlejší podporu video-formátů, nebo pokud se neobejdete bez českého menu, nezbude než jít o dům dále. Samsung DVD-F1080 není dokonalým přehrávačem, na který si ostatně ani nehraje, ale stylovou záležitostí za rozumnou cenu 2 000Kč s daní.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků