Hlavní obsah
PlayStation 4 Foto: archív výrobce

Nové konzole se prodávají po miliónech

Japonský výrobce spotřební elektroniky Sony již prodal přes pět miliónů nových herních konzolí PlayStation 4. Původním cílem firmy přitom bylo dosáhnout prodeje pěti miliónů konzolí do konce finančního roku, tedy do 31. března. PlayStation 4 vstoupila na trh v polovině loňského listopadu.

PlayStation 4 Foto: archív výrobce
Nové konzole se prodávají po miliónech

Microsoft začal konkurenční Xbox One prodávat také loni v listopadu. Do konce loňského roku prodal tři milióny konzolí Xbox One, zatímco prodej PlayStation 4 dosáhl 4,2 miliónu kusů.

Obě herní zařízení nabízejí vyšší výkon a lepší grafiku než jejich předchůdci.

Co umí nové konzole

Microsoft Xbox One se snaží zbavit nálepky ryze herní konzole a v domácnosti dovede nahradit více zařízení najednou. Microsoft chce díky tomu oslovit širší spektrum zákazníků. U televizoru může Xbox One sloužit také jako multimediální centrum, které částečně nahradí i některé funkce počítačů a tabletů.

Xbox One s novým Kinectem

Foto: Microsoft

Kromě hraní her je tak s novinkou možné streamovat filmy, brouzdat po internetu, ale klidně i telefonovat prostřednictvím bezplatné aplikace Skype. Vše je navíc možné ovládat jednoduše prostřednictvím hlasových povelů.

Základem novinky je osmijádrový procesor, který má k dispozici 8 GB operační paměti. Pevný disk má kapacitu 500 GB, další půjde připojit prostřednictvím USB portu. Nechybí ani Blu-ray mechanika, která kromě her dokáže přehrávat i filmy ve vysokém rozlišení, či bezdrátový wi-fi adaptér k připojení na internet.

Nová není jenom samotná televizní konzole, ale také pohybový senzor Kinect. Ten bude Microsoft dodávat přímo s Xboxem One, protože bez něj by celý systém nedokázal využívat některé funkce. Podle tvůrců je druhá generace kinectu daleko citlivější a přesnější než předchůdce.

PlayStation 4

Foto: Sony

Sony PlayStation 4 slibuje inteligentnější ovládání i systém. Například místo dlouhého zapínání je k dispozici jakýsi režim spánku, ze kterého se konzole probudí za pár vteřin. Také mizí nepříjemná vlastnost trojky, která otravovala snad každého hráče – čekání na stahování aktualizací před zahájením hry. Nově se načte část updatu a zbytek bude pokračovat na pozadí během hraní.

Jedním z lákadel novinky má být vysoký výkon. Přeci jen třetí generace PlayStation byla představena už v roce 2006 a za tu dobu pochopitelně zestárla. Čtyřka bude postavena na upravené PC platformě, jejímž základem bude x86 procesor a 8 GB operační paměti.

Vylepšení se dočkal i herní ovladač Dualshock 4. Ten se na první pohled příliš neliší od svého předchůdce, disponuje ale navíc dotykovou plochou pro pohodlnější ovládání her i pohyb v menu. Součástí ovládacího systému bude i dvojice kamer.

PlayStation 4

Foto: Sony

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků