Hlavní obsah
 

Nejlepší českou hrou je hudební Beat Saber

Nejlepší českou hrou loňského roku je Beat Saber od studia Beat Games. Oznámili to organizátoři devátého ročníku ankety ze sdružení České hry. Letos v únoru po desíti měsících prodejů si zákazníci koupili přes milion kopií této hry, kde lidé pomocí svítících laserových mečů za hudebního doprovodu rozsekávají krabice. V anketě bodovaly také DayZ od studia Bohemia Interactive, Kigdom Come: Deliverance od Warhorse Studios a Chuchel od Amanita Design.

 
Nejlepší českou hrou je hudební Beat Saber

Kromě hlavní ceny získal Beat Saber Cenu herních redaktorů, Kingdom Come: Deliverance zvítězila v kategorii Technologické řešení, Herním designu a Ceně herních youtuberů, Chuchel pak v Audiovizuálním zpracování.

Do síně slávy byli za trvalý přínos české herní kultuře přijati bratři Tomáš Smutný a in memoriam Eduard Smutný, kteří se před lety podíleli na tvorbě jednoho z prvních osobních počítačů ve východním bloku.

Upoutávka na hru DayZ

Video: archív tvůrců

Upoutávka na hru Kingdom Come: Deliverance

Video: Warhorse Studios

Herní průmysl v Česku roste 

Obrat tuzemského herního průmyslu loni podle studie, kterou již dříve prezentovala Asociace českých herních vývojářů, vzrostl o 34 procent na tři miliardy korun, oboru pomohl úspěch několika herních titulů. V roce 2017 byl obrat herního průmyslu 2,26 miliardy Kč, tedy více než dvojnásobek tržeb české filmové produkce bez obdobné státní podpory.

Nejvíc se v obchodech ale prodávají zahraniční hry. Například přes Alzu se loni nejvíce prodávaly hry na PlayStation 4. "Nejvíce jsme prodávali God Of War, nicméně v součtu platforem vede jednoznačně FIFA 19. Deluxe edice jsou většinou značně limitované, a tudíž mají malou šanci v prodejích porazit standardní edice," sdělila ČTK mluvčí Alzy Patricie Šedivá.

Loni v Česku vzniklo 31 her. Nadále převládaly hry pro PC a herní konzole s podílem 67 procent. Vývoji pro mobilní platformy se věnovalo 61 procent firem. Digitální distribuce her výrazně rostla a převýšila distribuci na externích nosičích.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků