Hlavní obsah
 

Legendární Uncharted se vrací: všechny hry v jednom balíku i s českými titulky

Stejně jako se minulý rok vytasil Microsoft s kolekcí své úspěšné série Halo, tak letos přichází Sony se svým klenotem z minulé generace konzolí - Uncharted. Vtipný dobrodruh Nathan Drake si získal srdce většiny hráčů a hráček a před vydáním čtvrtého dílu si jeho dobrodružství mohou zopakovat ostřílení veteráni a nováčci doplnit vzdělání. Jak se remaster starých dílů povedl?

 
Legendární Uncharted se vrací: všechny hry v jednom balíku i s českými titulky

Všichni určitě znají Indiana Jonese ze stříbrného plátna nebo Laru Croft z televizních konzolí či obrazovek počítačů. Když to s Larou vypadalo nahnutě, tak přišli ostřílení tvůrci ze studia Naughty Dog a představili pohlavárům ze Sony svůj nový projekt, který by rádi realizovali. Vzhledem k jejich úspěchům se sérií Crash Bandicoot či Jak and Daxter dostali zelenou a začali vyvíjet titul, který ovlivnil celou jejich budoucnost a opět zpopularizoval dobrodružné, akční hry.

Ne vždy se všechno povede

Foto: archív tvůrců

O čem že je Uncharted?

Uncharted vypráví příběh dobrodruha a tak trochu zloděje Nathana Draka. Ten hledá jak poklad svých dávných příbuzných, tak se za nějakou tu vyšší sumičku nechává najímat zbohatlíky k získání nějakých předmětů na zakázku. Během toho všeho si však udělá hromadu nepřátel, ale zároveň i skvělých kamarádů.

Parta dobrodruhů (zleva) Sully, Nathan a Elena

Foto: archív tvůrců

Tím nejvíce sympatickým je Victor Sullivan, přezdívaný Sully. Ten je s Nathanem už od jeho divokého dětství a ve hře tak figuruje kolikrát i jako otec, ale také jako mentor. Dále je tu Nathanova Achillova pata a tou je reportérka Elena Fisher. Jelikož je Nathan docela záletník, tak se v dalších dílech objeví také božská Chloe Frazer. Tmavovlasá dobrodružka, která se nebojí rozdávat rány na potkání.

Každý z dílů zavede Nathana a jeho parťáky do nového prostředí s jiným cílem. V prvním díle se tak hráči vydají na cestu za hledáním bájného El Dorada v Jižní Americe, za to v druhém cestují od Nepálu po Himálaje k nalezení starodávného města Šambala. Třetí a poslední díl v kolekci ukáže ve vzpomínkách dospívání Nathana, ale v dospělosti hledá město Iram. To vše pro odkrytí historie, ale také pro obohacení sebe sama a svých partnerů.

Femme fatale osobně - Chloe

Foto: archív tvůrců

Zábavné pěstní souboje, logické hádanky a hromada šplhání

Základ hratelnosti tvoří střílení protivníků a prozkoumávání okolí. Při přestřelkách se hráč kryje u překážek, ale ne vždy má Nathan náboje, a tak přicházejí na řadu pěsti, pěsti, pěstičky. Uncharted se totiž vyznačuje povedeným a někdy až brutálním soubojovým systémem, kdy některá komba, která Nathan díky hráči provede, zabolí.

Nathan se rozhodně nenudí

Foto: archív tvůrců

Titul však obsahuje také adrenalinové pasáže, kdy se musí Nathan dostat například z padajícího vagónu, či v roli Eleny sestřelujete granátometem protivníky, zatímco Nathan řídí vodní skútr. Těchto pasáží je napříč sérií několik a jejich napínavost by u slabších jedinců mohla vyvolat klidně infarkt. Hlavně když po Nathanovi jde obrněný vůz s kulometem na střeše a ten musí utíkat úzkými uličkami či šplhat na úzkých okapech.

Nebylo by však správné dobrodružství jako z Indiana Jonese, kdyby hráč neřešil logické hádanky pro vstupy do chrámů či tajemných měst. Jednou například musí aktivovat symboly na podlaze v určitém pořadí či otočit sochami do správných úhlů. K řešení těchto hádanek mu většinou napoví okolí nebo informace v deníčku.

Série napříč všemi díly obsahuje infarktové okamžiky

Foto: archív tvůrců

Stále působivé, aniž by se podepsal zub času

Co však dokazuje kolekce nejvíce, je to, že Uncharted nestárne. Hra stále skvěle vypadá a je zábavná. První díl však doznal těch největších změn v grafice a modely jsou tak notně hezčí a detailnější. Stejně jako vylepšené efekty výbuchů, stínů či vyšší rozlišení textur. Navíc všechny díly nyní běží v 60 snímcích za vteřinu ve full HD rozlišení.

Panoramata, která berou dech

Foto: archív tvůrců

Veškerou tu krásu a panoramata, která místy titul vykouzlí, si nyní může hráč pořádně vyfotit pomocí foto režimu, který nabývá v komunitě za poslední roky na popularitě. Toto však nejsou všechny změny, ale kolekce obsahuje například i nové obtížnosti. Jedna doslova brutální jen pro ty nejlepší z nejlepších, ale poté také jedna lehčí, pro nováčky v sérii.

Na své si přijdou i tzv. speedrunneři, kdy lze zapnout stopky a výsledné časy pak hráč může porovnávat s kamarády či ostatními hráči. A jako třešničkou na dortu je vylepšený soundtrack, který nyní podporuje i sestavy 7.1.

Holubi vrkají, slunce zapadá

Foto: archív tvůrců

Kolekce Nathana Draka je tak ukázkovým remasterem starých dílů, kdy první díl doznal znatelnějších změn a zbylé dva vypadají i v dnešní době stále skvěle. To vše podtrhuje česká lokalizace formou titulků, která se nachází u všech dílů v kolekci. Hráči sérií nepolíbení by se tak neměli ani vteřinu rozmýšlet, protože Uncharted patří mezi to nejlepší, co se minulou generaci urodilo na konzoli PlayStation 3.

Uncharted: The Nathan Drake Collection vyšlo exkluzivně pro konzoli PlayStation 4.

HODNOCENÍ: 9/10

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků