Hlavní obsah

Dárek na poslední chvíli: herní kupóny a služby

Opozdilci mohou sehnat zajímavý vánoční dárek i na poslední chvíli, dokonce pár minut před vypuknutím slavnostního večera. Do obchodu pro něj nemusí, pořídit se dá i prostřednictvím internetu. Řeč je o předplatném cloudových služeb pro hráče. Ty zpřístupní moderní hry i na mobilu nebo starším počítači. Přinášíme přehled tří nejpopulárnějších.

Foto: archív výrobce

Ilustrační foto

Článek

Nvidia GeForce Now

Na hraní za předplatné láká také společnost Nvidia, cloudová služba se jmenuje GeForce Now a existuje již několik let. Letos však podnik představil vylepšenou nabídku RTX 3080, která je v podstatě stejná, jako kdybyste v počítači měli nejmodernější herní grafiku od Nvidie. I na pomalých strojích si tak můžete vychutnat hraní v rozlišení 1440p při 120 fps, na konzoli Shield TV je podporován dokonce i standard 4K.

Nvidia láká také na hraní úplně zadarmo, bez poplatků je však přístup omezen pouze na jednu hodinu hraní během jedné relace. U GeForce Now RTX 3080 můžete hrát bez přerušení až osm hodin, zaplatíte však za půl roku 2690 Kč.

Zlatou střední cestu pak představuje členství Priority, které je k mání za 1349 Kč měsíčně. To obsahuje přednostní přístup na herní servery a šestihodinovou herní relaci v rozlišení až 1080p při 60 fps. Je to tedy stejné, jako kdybyste doma měli středně výkonnou herní sestavu.

Foto: archiv tvůrců

Služba GeForce Now

Microsoft xCloud

Od loňského září láká na streamovací herní službu americký Microsoft, jeho služba xCloud je dostupná v rámci předplatného Xbox Game Pass Ultimate. Měsíční členství vyjde na 339 Kč, tříměsíční pak na 999 Kč.

Hrát je přitom možné všechny tituly v rámci předplatného na Xboxu, počítači, tabletu, a dokonce i mobilu. Dostupných je více než 100 různých her, nechybí mezi nimi například Destiny 2, Yakuza Kiwami 2 a Grounded. Neustále přitom přibývají další.

Foto: archív tvůrců

Microsoft xCloud dovoluje hrát i na mobilu.

Google Stadia

Stadia má ambice odbourat vysoké nároky na výkon hardwaru na straně uživatelů – podobně jako další cloudové služby. Potřebný výkon zde opět zajišťují virtuální servery a k samotnému hráči putuje už jen samotný obrazový signál přes internet.

Google si za svou novou službu Stadia účtuje 259 Kč měsíčně, první měsíc je přitom na zkoušku zadarmo. Za to slibuje hraní ve 4K při 60 snímcích za sekundu, prostorové 5.1kanálové audio, přednostní přístup k novým hrám a slevy na další herní nákupy. Do budoucna se počítá i s 8K a 120 snímky za sekundu.

Pokud nechtějí lidé platit měsíční poplatek, mohou využít i přístup zadarmo. U něj se pak kupují hry podobně jako například na PC a konzole. Rozdíl je ale v tom, že jednotlivé tituly jsou citelně levnější, než kdybyste je kupovali v klasickém obchodě. Vycházejí zpravidla na pár stovek. U předplatného Stadia Pro je celá řada her úplně zadarmo, některé tituly jsou ale i tak zpoplatněny.

Foto: archív výrobce

Takto vypadá ovladač pro hraní prostřednictvím služby Stadia.

Jak fungují herní cloudové služby?

Náročnost her je rok od roku vyšší. Tvůrci totiž přinášejí detailnější a propracovanější grafiku, která si žádá pořádnou dávku výkonu. Hráči kvůli tomu musí v nemalé míře sahat pravidelně každých pár let do svých peněženek. Přítrž se tomu v posledních letech snaží udělat výrobci prostřednictvím cloudu.

Cloud by se dal popsat jako globální síť vzdálených serverů, které fungují jako jeden ekosystém. V praxi to znamená, že se uživatel připojí ke vzdáleným serverům, jejichž výkon je následně využíván k samotnému hraní. Pomalá sestava v domácnosti pak slouží v podstatě jen k zobrazení toho, co se děje na serverech v prostředí internetu.

Jediné, co je pro takové hraní třeba, je rychlé internetové připojení, potřeba je rychlost alespoň 30 Mbit/s. Tvůrci si za přístup ke svým serverům účtují částky v rozmezí 100 až 500 Kč měsíčně. Některé služby fungují dokonce i zadarmo, i když s jistými omezeními.

I placené služby jsou ale ve výsledku daleko levnější, než když si budeme každé dva roky pořizovat výkonný herní počítač za desítky tisíc korun.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám