Hlavní obsah
AMD Athlon Foto: archív výrobce

Trojlístek je kompletní. Rodina procesorů Athlon se rozrostla

Společnost AMD oživila loni na podzim značku procesorů Athlon. Nabídla první model, který lákal především příznivou cenou, nyní se však nabídka rozrůstá o dvě výkonnější provedení. Na pultech obchodů by se měly objevit v průběhu několika týdnů.

AMD Athlon Foto: archív výrobce
Trojlístek je kompletní. Rodina procesorů Athlon se rozrostla

Aktuálně je v prodeji model Athlon 200GE. Určen je pro hladké surfování na internetu, sledování on-line videí bez sekání či hraní esportových titulů v 720p rozlišení.

Na všechny tyto činnosti má zmiňovaný kousek výkonu tak akorát. Čip se skládá ze dvou fyzických jader a čtyřech vláken, která jsou taktována na 3,2 GHz. Pro úplnost dodejme, že vyrovnávací paměť cache dosahuje hodnoty 4 MB a vyroben je 14nm výrobním procesem.

AMD Athlon

Foto: archív výrobce

Nedílnou součástí procesoru je také integrovaný grafický čip Vega. Pro hraní her je nicméně nutné připojit dedikovanou grafickou kartu.

S ohledem na pořizovací cenovku, pohybující se těsně pod hranicí 1500 Kč, je výkon nastaven velmi rozumně. Čip s lepším poměrem cena/výkon byste hledali jen velmi obtížně.

Ještě svižnější pracovní tempo

A přesně v tomto duchu byly navrženy také dvě další novinky, obě by přitom na tom měly být v otázce výkonu ještě lépe. Athlon 220GE a Athlon 2240GE nabízí sice stejný počet jader a vláken, ale vyšší takty 3,4 a 3,5 GHz.

Integrované grafické jádro zůstalo totožné, stejně jako vyrovnávací paměť a spotřeba. Detailní parametry nových čipů naleznete v tabulce na konci článku.

Otazník zatím visí nad přesnou dostupností a cenou novinek. Podle předběžných informací ze zahraničí by měl nicméně Athlon 220GE vycházet na 1800 Kč a svižnější Athlon 2240GE na necelé 2000 Kč. Částky budou tedy u obou novinek nastaveny opět velmi atraktivně.

ProcesorJádra/vláknaTaktL3 cacheTDP
Athlon 240GE2 / 43,5 GHz4MB35W
Athlon 220GE2 / 43,4 GHz4MB35W
Athlon 200GE2 / 43,2 GHz4MB35W


Může se vám hodit na Seznamu:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků