Hlavní obsah
Nový iPod touch Foto: archív výrobce

Poslední iPod odolává zubu času

Kvůli rostoucí popularitě chytrých telefonů by řada lidí patrně hádala, že jednoúčelová zařízení – jako jsou například kapesní multimediální přehrávače – se budou vyprodávat za zlomek ceny. Opak je ale pravdou. Zatím poslední představený iPod od Applu, který si odbyl premiéru loni, si stále drží svoji původní cenovku.

Nový iPod touch Foto: archív výrobce
Poslední iPod odolává zubu času

V sobotu uplynulo 20 let od doby, kdy byl odhalen první iPod. Přestože by se k tomuto výročí nabízelo odhalení nějakého nového hudebního přehrávače, Apple tak neučinil. Místo toho uživatele láká stále na model z loňského roku.

Nový iPod Touch, jak Apple poslední vydanou generaci nazývá, je k mání od loňského května za cenu od 5990 Kč, ta platí v případě základní 32GB varianty. Za nejlepší model s 256GB úložištěm případní zájemci zaplatí 11 990 Kč, prostřední 128GB varianta pak vyjde na 8990 Kč.

Cena se od uvedení na trh vůbec nezměnila. Vzhledem k tomu, že především nejdražší varianta cenově odpovídá starším generacím iPhonů, je překvapivé, že Apple cenu nesnížil.

Loni byl iPod Touch představen po pěti letech, kdy už řada fanoušků Applu předpokládala, že jsou multimediální přehrávače mrtvé. Tou hlavní změnou je proti předchozí generaci integrace rychlejšího procesoru Apple A10, který nahradil starší model A8.

Sluší se nicméně podotknout, že americký počítačový gigant v dnešní době nabízí například v iPhonech daleko rychlejší čipy. Čip Apple A10 proti předchůdci nabízí vyšší výkon a hlavně je s ním možné použít i další softwarové „vychytávky“, které Apple nabízí například pro iPhony. Řeč je o skupinových hovorech na FaceTimu, podpora rozšířené reality či nové herní platformy Apple Arcade.

Nový iPod touch.

Foto: archív výrobce

Vzhled je ovšem stejný jako u starších jablečných telefonů, a to je velká škoda. IPhony se totiž již několik let chlubí krásnými bezrámečkovými displeji, zatímco iPod má starý čtyřpalcový displej s rozlišením 1136 x 640 obrazových bodů a velkými rámečky po stranách.

Právě zmiňované iPhony jasně dokazují, že Apple umí dělat i hezčí elektroniku. O tom, že s detaily si výrobce v případě nového iPodu Touch nelámal vůbec hlavu, svědčí také absence čtečky otisků prstů. Pod displejem je totiž obyčejné tlačítko stejně jako u starého iPhonu 6.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků