Hlavní obsah

První PlayStation se začal prodávat před 24 lety. Za necelé čtvrtstoletí si přitom zákazníci koupili od Sony již více než půl miliardy televizních konzolí. Úspěšnější byly v prodejích pouze přístroje od Nintenda, ty však měly několikaletý náskok, připomněl server VGChartz.

PlayStation pokořil půl miliardy prodaných konzolí

První herní systém pro televizory totiž Nintendo přineslo již v roce 1977. Od tohoto roku se prodalo dohromady více než 700 miliónů konzolí, započítány jsou přitom v tomto čísle kapesní i televizní modely.

Konzolím PlayStation od Sony se podařilo pokořit milník 500 miliónů prodaných kusů teprve až letos. Je však nutné podotknout, že tento japonský výrobce přišel s prvním televizním systémem až v roce 1994.

Náskok 17 let

Celkové prodeje Nintenda jsou tedy vyšší především díky tomu, že tento japonský podnik má v herním byznysu náskok nezanedbatelných 17 let.

Sony patří v žebříčku nejúspěšnějších výrobců konzolí tedy až druhé místo. Na druhou stranu model PlayStation 2 je se 158 milióny prodaných kusů vůbec nejúspěšnější herní konzolí v celé historii herního světa.

PlayStation 2

Foto: archív výrobce

Aktuálně se snaží výrobce uspět na trhu již se čtvrtou generací své konzole. Té se prodalo již více než 80 miliónů. PlayStation 4 Slim láká především na kompaktnější rozměry a líbivější vzhled. Výkon je nicméně stejný jako u starší čtyřky.

Výkonnější čtyřka

Verze 4 Pro nabízí výkonnější procesor a přepracována byla i grafická karta. Některé hry díky tomu budou schopné běžet až v rozlišení 4K. Připomeňme, že původní PlayStation 4 byl stavěn na hraní ve Full HD.

Sony PlayStation 4 Slim

Foto: archív výrobce

Sony PlayStation 4 Pro

Foto: archív výrobce

Tituly, které kladou daleko vyšší nároky na grafiku, však v plnohodnotném 4K rozlišení nepoběží. Obraz u nich bude přepočítán z nižšího rozlišení na vyšší. To jinými slovy znamená, že kvalita obrazu bude sice citelně vyšší než v případě Full HD, zároveň ale nebude tak dobrá jako v případě plnohodnotného 4K.

V tabulce níže naleznete prodeje jednotlivých generací PlayStationů. Data přinesla analytická společnost VGChartz, která se specializuje právě na herní trh:

Statistika prodaných PlayStationů
1. místo  
PlayStation 2158 miliónů prodaných kusů
2. místo
PlayStation 1104 miliónů prodaných kusů
3. místo
PlayStation 3 
87 miliónů prodaných kusů
4.-5. místo PlayStation 481 miliónů prodaných kusů
4.-5. místo PlayStation Portable
81 miliónů prodaných kusů
6. místo PlayStation Vita16 miliónů prodaných kusů
Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků