Hlavní obsah
Raspberry Pi 3 Foto: archív výrobce

Miniaturní počítače za pár stovek předčily v prodejích legendární Commodore 64

Před pěti lety se začaly prodávat miniaturní počítače Raspberry Pi. Tehdy způsobily naprostou revoluci, odstartovaly totiž éru kompaktních výpočetních strojů, které se dají pořídit doslova za pár stovek. Právě kvůli nízké pořizovací ceně se těší tak obrovské popularitě.

Raspberry Pi 3 Foto: archív výrobce
Miniaturní počítače za pár stovek předčily v prodejích legendární Commodore 64

Nad úspěchem tohoto miniaturního stroje se pozastavil magazín The MagPi. Ten v aktuálním vydání informuje o tom, že různé verze Raspberry Pi si koupilo za posledních pět let více než 12,5 miliónu lidí.

I když se to nemusí na první pohled zdát, zmiňované číslo je vyšší než v případě slavného Commodore 64. Ten byl přitom považován za třetí nejpopulárnější počítačovou platformu. Nově však bronzová medaile patří strojům Raspberry Pi.

Commodore 64

Foto: Profimedia.cz

Pro úplnost dodejme, že za zcela dominantní počítačovou platformu jsou považována klasická PC. Druhá příčka pak patří počítačům Mac od společnosti Apple.

Jak to celé začalo...

První generace Raspberry Pi si odbyla premiéru už na konci roku 2011, byť do prodeje se dostala až o rok později. Už tehdy vzbudila velký rozruch svou pořizovací cenou – v přepočtu za méně než 600 Kč totiž tehdy žádný výrobce podobné zařízení nenabízel.

Klasickému počítači se však tehdejší novinka podobala jen velmi vzdáleně. Aby se co nejvíce snížily výrobní náklady, neměla ani vlastní počítačovou skříň.

Srdcem počítače Raspberry Pi byl procesor ARM11 (architektura ARMv6) o frekvenci 700 MHz, jehož různé verze byly tehdy běžně používány v chytrých mobilních telefonech. Ten nabízel dostatečný výkon i pro hraní akční 3D střílečky Quake III Arena. [celá zpráva]

K procesoru byla v levnější modelové verzi připojena 128MB velká operační paměť SDRAM. Jako pevný disk sloužila paměťová SD karta, pro kterou byl na druhé straně zařízení slot.

K připojení klávesnice či myši byl určen USB hub, který v první verzi pojmul až dvě zařízení. V rozšířené dražší verzi pak byly dostupné přímo dva USB porty či síťový ethernet s rychlostí 100 Mbit/s. Spotřeba celého počítače nebyla při zatížení vyšší než 1 W.

Boom miniaturních počítačů

Právě úspěch počítače Raspberry Pi odstartoval doslova boom miniaturních počítačů. Ty nejmenší jsou velké asi jako krabička cigaret. Jsou zpravidla postaveny na podobných součástkách, jakými jsou vyzbrojeny také chytré telefony a počítačové tablety.

Jejich výkon se tedy zpravidla nemůže měřit s klasickými sestavami, přesto stačí na přehrávání videa ve vysokém rozlišení i na procházení webových stránek.

Místo operačních systémů, které mají klasické sestavy, jsou tyto stroje vybaveny mobilními platformami – především Androidem. Tento systém totiž není na jednotlivé součástky tak náročný jako například poslední generace Windows od Microsoftu.

Odezva systému je u těch nejlevnějších sestav s cenou okolo jednoho a dvou tisíc korun o něco pomalejší. I přesto si levné stroje cestu k zákazníkům našly. Je totiž možné je používat u TV jako HTPC, tedy domácí počítačové kino. [celá zpráva]

V současnosti je v prodeji Raspberry Pi 3. Jeho hlavní předností je vyšší výkon, což se ale pochopitelně promítlo i do jeho prodejní ceny. V obchodech se tento počítač nabízí za 35 dolarů, tedy za necelých 850 Kč.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků