Hlavní obsah
Raspberry Pi 4 Model B Foto: archív výrobce

Miniaturní počítač Raspberry Pi 4 nahradí i stolní PC. Stojí 1200 Kč

V České republice je již dostupný miniaturní počítač Raspberry Pi 4 Model B. Čtvrtá generace tohoto stroje je dostupná v různých provedeních, a to za cenovku startující těsně pod hranicí 1200 Kč.

Raspberry Pi 4 Model B Foto: archív výrobce
Miniaturní počítač Raspberry Pi 4 nahradí i stolní PC. Stojí 1200 Kč

Na výběr jsou tři různá provedení, která se od sebe budou liší především kapacitou operační paměti. Základní model za 1170 Kč nabídne 1 GB operační paměti, 2GB verze vyjde na 1470 a konečně 4GB na 1830 Kč.

Ceny jsou tedy zhruba o 500 Kč vyšší než v zahraničí, což je ale dáno především náklady na dovoz a DPH. I tak jde ale aktuálně o jeden z nejlevnějších počítačů na trhu, pokud tedy pomineme předchozí generace, u nichž se cenovku podařilo stlačit pod jednu tisícovku.

Raspberry Pi 4 Model B se vzhledem příliš neliší od předchůdců, ale po technické stránce doznal značných vylepšení. U čtyřky totiž tvůrci zapracovali především na výkonu, díky čemuž se malá zelená destička, která se v základu prodává dokonce bez počítačové skříně, může údajně měřit s klasickými stolními sestavami.

Raspberry Pi 4 Model B

Foto: archív výrobce

Nepočítejte samozřejmě, že byste mohli na tomto levném stroji hrát moderní hry, nicméně na kancelářskou práci a multimédia má síly více než dost. Raspberry Pi 4 Model B zvládne například obsluhovat hned dva připojené monitory s rozlišením 4K najednou. O tom si předchozí generace tohoto unikátního počítače mohly nechat jen zdát.

Vyšší výkon je zásluhou především procesoru Broadcom BCM2711, jehož čtyři jádra udávají pod operačním systémem Linux pracovní tempo při rychlosti 1,5 GHz. Do vínku dostala sestava dále grafické jádro VideoCore IV, gigabitový ethernet či USB 3.0.

Předchozí model Raspberry Pi 3

Foto: archív výrobce

Může se vám hodit na Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků