Hlavní obsah
Nvidia Ion = Intel Atom + Geforce 9400 Foto: mas, Novinky

Malé a úsporné počítače: čekání na Nvidia Ion

Intel Atom si proklestil cestu do povědomí především díky netbookům ASUS Eee. Sotva se dnes najde duše, která by o Eee počítačích neslyšela. Proč však Atom neexpanduje do v jiných zařízení, především malých osobních počítačů? Viníkem je doslova mizerná čipová sada i945G. Mnoho potencionálních zákazníků proto netrpělivě očekává novou čipovou sadu Nvidia Ion.

Nvidia Ion = Intel Atom + Geforce 9400 Foto: mas, Novinky
Malé a úsporné počítače: čekání na Nvidia Ion

Atom není jen ambiciózní projekt společnosti Intel, jde především o symbol nové éry. V minulosti se vždy výrobci procesorů hnali za vyšším výkonem, poprvé v dějinách však vznikl zcela nový procesor za účelem nabídnou dostatečný výkon při minimální spotřebě. Je totiž nad slunce jasné, že výkonné procesory Core2 nebo Phenom potřebují jen dva lidé z deseti, z čehož ten druhý jen kvůli hraní náročných her.

Kam míří Atom?

Atom není zamýšlen jen pro pohánění netbooků, případně internetových terminálů. Intel vyrábí celkem tři řady tohoto procesoru se spotřebou od 0,65W po „slepené“ dvoujádro s 8W příkonem.

Čipy by tak měly proniknout i do mobilních zařízení jako jsou UMPC (Ultra mobilní počítače) nebo chytré telefony, v budoucnu i přehrávače Blu-ray či do jiné jednoúčelové spotřební elektroniky.

:. Současný obrázek: Intel Atom na základní desce Intel s čipovou sadou 945G.foto: Novinky/mas

Základní myšlenka spočívá v rozšíření architektury x86 do světa spotřební elektroniky, aby uživatelé mohli všude využívat stejné prostředí a stejné aplikace jako na osobních počítačích. A především, aby vše fungovalo s dostatečně rychlou odezvou.

Není to tak dávno, kdy jsem zkoušel jeden z prvních Blu-ray přehrávačů s neuvěřitelně dlouhým časem načítání i reakcemi na povely z dálkového ovládání. K podobnému šílenství mě občas dohání i zařízení postavená na Windows Mobile.

Trhlina číslo 945

Pro účely zařízení s nízkou spotřebou vyvinul Intel nové grafické jádro i logiku, souhrně označované jako Poulsbo. Tato čipová sada s integrovaným grafickým jádrem byla od začátku vyvíjena po boku procesoru Atom s důrazem na nízkou spotřebu, třebaže tím poněkud utrpěl výkon.

Jenže v ultra-přenosných zařízení nebo malých netboocích sotva využijete displej o rozlišení vyšším než 1366x768, které tvoří maximum pro Poulsbo. Zároveň však dokáže dekódovat multimediální obsah 720p nebo i 1080i.

:. Typická ukázak "atomového" netbooku bez Atomu - HP Mini-note s procesorem VIA C7.foto: Novinky/mas

Pravděpodobně teď nevíte, jakou má spojitost Poulsbo s čipovou sadou Nvidia Ion. Divíte se oprávněně. Hned přispěchám s vysvětlením. Narozdíl od nejúspornějších Atomů dostaly ty nejvýkonnější za partnera čipovou sadu Intel 945G. Ta spotřebuje třikrát více energie než sám procesor, jenže nedokáže dekódovat video v HD kvalitě, a co víc, nabízí pouze analogový výstup pro externí monitor, žádné DVI nebo HDMI.

Ačkoliv tak Atom z počátku vypadal jako velmi slušná volba do HTPC (domácích multimediálních center), Intel vše „zabil“ volbou čipové sady. To je také důvod, proč se Atom zatím rozšiřuje pouze v netboocích, do stolních počítačů se probojuje jen sporadicky. Z pohledu Intelu nejde o závažný problém, neboť poptávka po Atomech je natolik vysoká, že je občas výrobci nahrazují mobilními Celerony nebo konkurenčním řešením Via Nano/C7, aby uspokojili poptávku.

Spasitelem Nvidia

Vylíčené skutečnosti způsobily, že poměrně početná skupina zákazníků se rozhodla nepořídit si malý počítač se srdcem Intel Atom. Jenže kam jinam se obrátit? Malé HTPC se spotřebou dvě desítky Wattů zatím neseženete, několik měsíců tak všichni vyčkávají, jak se situace vyvine. Kdyby jen přišla nová čipová sada s lepším vybavením.

Zachráncem se ukázala být Nvidia, která připravuje platformu ION. Nejde o žádný zázrak, neboť vychází z již existujících komponent, spotřebou potom bude na úrovni 945G. Zásadní rozdíl hledejte ve výkonu. Nvidia Ion nabídne grafické jádro GeForce 9400, které se nedá se současnou tragédií srovnávat. Nabízí digitální výstup, ohromný výkon i pro 3D, hodí se tak i pro OS Windows Vista a 7. Dekódování HD videa je samozřejmostí, podobně jako podpora pro CUDA aplikace. Tím pádem je možné například přes program „Badaboom Media Convertor“ převádět video pro kapesní přehrávač bez dlouhého čekání.

Program Badaboom je jedním z prvních vlaštovek programu Nvidia CUDA. Je o konvertor multimediálních souborů využívající grafické karty namísto procesoru.foto: Novinky/mas
Je vám to málo? Dobrá, přihodíme ještě větší počet USB portů, eSATA konektory , osmikanálové audio a rozměry zákadní desky pico-ITX (100 x 72mm). To už zní zajímavě. Aby také ne. Pokud můžeme postavit počítač schopný zastat kancelářský stroj i multimediální centrum ve skřínce o velikosti dlaně, navíc se schopností rozjet i většinu her, plno lidí vám utrhne ruce hned jak se vyřeší otázka ceny.

Nvidia v tomto směru prohlašuje, že její řešení bude jen o $50 nákladnější než původní komplet Intelu. Na internetu se taková informace setkala s výbuchy radosti, že každý prý rád připlatí. Bohužel nikdo už si neuvědomil, že Ion využívá paměti typu DDR3, navíc malé SO-DIMM moduly.

To jsou další peníze navíc, které za takový počítač zaplatíte. Výsledný rozdíl proto dosáhne pravděpodobně spíš k $80, tedy k nějakým 1700Kč. Takové počítače s Atomem se potom dostávají na úroveň levných Core2 systémů, kterým nemohou výkonnostně za žádných okolností konkurovat.

Ion představen na CES

První funkční prototyp počítače s procesorem Atom a čipovou sadou Nvidia se představil v Las Vegas na veletrhu CES mezi 8. a 11. lednem. Ukázka demonstrovala schopnosti zařízení o rozměrech 145 x 38 x 112mm včetně 2,5“ pevného disku. Jen optickou mechaniku je nutné připojit externě. Návštěvníci si mohli zahrát hru Call of Duty 4, podívat se na video s datovým tokem 25Mbit/s, tedy adekvátnímu Blu-ray diskům.

Nvidia však nebude vyrábět základní desky nebo celá řešení. Bude pouze prodávat své řešení OEM výrobcům, kteří potom mohou (ale nemusí) využít všech výhod platformy Ion. Na těch také bude záležet, zda postaví Ion jako stolní minipočítač, či jako malý a lehký notebook. Pravděpodobně se dočkáme různých kreací na téma MacBook Air.

Konečně!

S novou čipovou sadou Nvidia Ion by procesory Intel Atom mohly zažít malou renesanci. Výhody proti původně uvedenému řešení jsou zřejmé: lepší konektivita, menší rozměry, vyšší výkon.

O úspěchu tak rozhodně především cena, o které můžeme prozatím jen spekulovat, své může sehrát i dostupnost, neboť Intel nestíhá vyrábět Atomy v dostatečném množství.

Pokud se vše vydaří, můžeme se těšit na malé počítače ála Mac Mini se schopností přehrávat HD video včetně vícekanálového zvuku, při zachování minimální spotřeby. Nepotřeujete-li vysoký výkon procesorů Intel Core2 či AMD Phenom, máte konečně na výběr.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků