Hlavní obsah
Ultrabook Lenovo Yoga dokáže nahradit i tablet. Foto: Lenovo

Letošní rok bude patřit počítačům s dotykovým displejem

Letošek bude na trhu počítačů patřit PC s dotykovým displejem a také konvertibilním zařízením, se kterými je možné pracovat jako s klasickým notebookem i je používat jako tablet. Průměrné ceny by se výrazně měnit neměly a budou záviset na kurzu koruny a dolaru. Uvedl to generální ředitel české pobočky počítačového výrobce Lenovo Petr Toman.

Ultrabook Lenovo Yoga dokáže nahradit i tablet. Foto: Lenovo
Letošní rok bude patřit počítačům s dotykovým displejem

Prodej počítačů na českém trhu loni podle IDC meziročně klesl o téměř tři procenta na 1,12 miliónu PC. Nejprodávanější byly PC od HP, Lenovo skončilo na druhém místě s meziročním růstem o 47 procent.

"U komerčních počítačů a notebooků a v segmentu malých a středních firem panovala obtížnější situace, pokles ve spotřebitelském segmentu byl méně výrazný. Osobní počítače totiž čelí konkurenci především ze strany tabletů a chytrých telefonů," uvedl Toman.

Nový Apple iMac

Foto: Apple

Podle Tomana loni došlo k oživení v kategorii tradičních stolních počítačů. "Je to dáno především zvyšující se oblibou počítačů typu All-in-One. V loňském roce tento segment výrazně posílil a s nástupem dotykových vlastností počítačů předpokládáme, že tento trend bude pokračovat i letos," dodal.

Růst by měl i prodej tabletů, který bude daný především rozšiřující se nabídkou i cenovou dostupností. "Tento rok bude ve znamení dotykového ovládání. Výrazně se totiž mění způsob používání výpočetní techniky, a to napříč všemi počítačovými zařízeními. Lidé mají zájem o taková zařízení, která se dokážou přizpůsobit jejich aktuálním potřebám," podotkl Toman.

Toshiba Satellite U920t

Foto: Toshiba

Letos poroste zájem i o ultrabooky, především ty vícerežimové. Ultrabooky jsou díky snížení cen dostupnější, než na začátku minulého roku, kdy se objevily na trhu. "Zejména ve spotřebitelském segmentu je pak patrné, že uživatelé berou při výběru počítače v potaz kromě výkonu i další parametry, jako je hmotnost nebo vzhled, na což se většina výrobců snaží zareagovat tím, že svá portfolia rozšiřují o cenově dostupné modely, které zároveň splňují parametry ultrabooků," uzavřel Toman.

Podle něj jsou novinkou konvertibilní zařízení, která reagují na specifické nároky uživatelů. Na trh přijdou i další inovativní produkty. Například počítač jako dotykový stůl, na kterém může pracovat více uživatelů najednou, který Lenovo představilo na lednovém veletrhu CES.

Počítač ukrytý ve stolu

Tenký počítač Lenovo IdeaCentre Horizon má všechny nejdůležitější hardwarové součástky, jako je procesor, grafická karta nebo reproduktory ukryté v monitoru s úhlopříčkou 27 palců a rozlišením 1920 x 1080 obrazových bodů. Displej je samozřejmě dotykový.

Novinku, která běží v prostředí operačního systému Windows 8, je možné využívat klasicky ve vzpřímeném stavu na stole. Daleko zajímavější je ale využití počítače coby pracovní desky stolu. K tomuto účelu Lenovo vyvinulo speciální masivní stojan s kolečky, aby se dalo se stolkem dobře manipulovat.

Pokud si ale myslíte, že IdeaCentre Horizon je v takovém stavu vhodný tak maximálně na prezentace, jste na omylu. Lenovo se totiž na veletrhu CES pochlubilo, že již začalo pracovat s předními herními vydavateli, jako jsou Electronic Arts či Ubisoft, kteří vytvoří speciálně pro tento režim nové tituly. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků