Hlavní obsah
Fenomén počítačových tabletů rozpoutal počítačový gigant Apple se svým iPadem. Foto: Robert Galbraith, Reuters

Letos i příští rok se prodá méně počítačů, lidé preferují tablety

Výzkumná společnost Gartner zhoršila odhad celosvětového prodeje osobních počítačů pro letošní i příští rok. Firma na svých internetových stránkách uvedla, že prodej by měl letos stoupnout o 14,3 procenta na 352,4 miliónu kusů. V předchozí prognóze počítala s růstem o 17,9 procenta. Za poklesem odhadu stojí stále vzrůstající obliba počítačových tabletů.

Fenomén počítačových tabletů rozpoutal počítačový gigant Apple se svým iPadem. Foto: Robert Galbraith, Reuters
Letos i příští rok se prodá méně počítačů, lidé preferují tablety

Napřesrok společnost Gartner očekává nárůst prodeje o 15,9 procenta na 409 miliónů kusů. Dříve růst pro příští rok odhadovala na 18,1 procenta.

Firma upozornila, že za zhoršením výhledu z velké části stojí přesun zájmu spotřebitelů od osobních počítačů k tabletům. "Očekává se, že tablety do roku 2014 nahradí zhruba deset procent osobních počítačů," uvedl výzkumný ředitel ve společnosti Gartner Ranjit Atwal.

Nejprodávanějším tabletem současnosti je s velkým přehledem iPad od Applu. Jeho dominantní postavení se se svými vlastními modely snaží ohrozit společnosti Samsung, Toshiba, Dell, Hewlett-Packard, Asus i Acer. [celá zpráva]

Firma rovněž předpověděla, že řada spotřebitelů i podniků bude prozatím nákupy osobních počítačů odkládat kvůli nejistým ekonomickým vyhlídkám. V delším období budou uživatelé podle Gartneru méně často nahrazovat staré počítače novými, protože budou pro počítačové funkce stále častěji využívat jiná zařízení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků