Hlavní obsah
Procesor AMD Ryzen Foto: archív výrobce

Jde to i levněji. AMD odhalilo detaily o nových procesorech Ryzen

Pro společnost AMD je letošní rok klíčový. V procesorovém byznysu hraje za konkurenčním Intelem dlouhá léta druhé housle, v letošním roce se to ale snaží změnit s procesory řady Ryzen. Ty nyní mají přijít na pulty obchodů v nové verzi, která bude lákat především atraktivní cenovkou.

Procesor AMD Ryzen Foto: archív výrobce
Jde to i levněji. AMD odhalilo detaily o nových procesorech Ryzen

Procesory Ryzen 3 se v prodeji objeví ještě před koncem července. Nabízet se budou ve dvou různých provedeních. A přestože jejich prodejní cenovky zatím nebyly potvrzeny, už nyní je jasné, že budou levnější než Ryzeny 5.

U pětkové řady startují ceny těsně nad hranicí čtyř tisíc korun, ceny trojek by se měly pohybovat okolo tří tisíc.

Oba modely by přitom měly nabídnout poměrně slušný výkon, alespoň na danou cenovou kategorii. Budou disponovat čtyřmi jádry a shodným počtem vláken.

Výkonnější model 1300X bude pracovat až na frekvenci 3,7 GHz (3,5 GHz v základu). V případě využití výkonnějšího chladiče přitom technologie XFR povolí automatické přetaktování na ještě vyšší hodnoty.

Základ nabídky pak bude tvořit provedení 1200. U něj se počítá se základní pracovní frekvencí 3,1 GHz. V případě potřeby se však tento čip dokáže automaticky přetaktovat až na 3,4 GHz.

Dvě řady ryzenů

AMD v současnosti nabízí dvě řady ryzenů. Modely s číselným označením pět zastupují střední třídu, hodí se pro hráče her i uživatele, kteří požadují co možná nejlepší výkon při zachování cenovky pohybující se pod hranicí deseti tisíc korun.

Přesně to jsou přednosti nových čipů Ryzen 5 nazývaných 1600X, 1600, 1500X a 1400, jejich ceny se v tuzemských obchodech v závislosti na konkrétním modelu podle Zboží.cz pohybují od 4270 Kč do 5800 Kč.

První dva zmiňované čipy lákají na šest fyzických jader a 12 vláken. U nich se mimochodem počítá s takty až 4,0 GHz. Levnější modely 1500X a 1400 se pak pochlubí čtyřmi jádry a osmi vlákny, přičemž se počítá s pracovní frekvencí až 3,7 GHz.

Pro nejnáročnější uživatele

Na nejnáročnější uživatele pak cílí řada sedm. S tou se podnik snaží vrátit na vrchol a ohrozit dominantní pozici konkurenční společnosti Intel. V minulých letech se totiž tento výrobce soustředil pouze na levnější segmenty počítačového trhu.

Základ nabídky tvoří Ryzen 7 1700. Ten lze podle Zboží.cz aktuálně pořídit od 8400 Kč. Výkonnější model 1700X je pak k dostání za 9300 Kč, za nejlepší provedení 1800X případní zájemci zaplatí 12 200 Kč.

Všechny modely z rodiny Ryzen 7 mají osm jader a 16 vláken, TDP u dvou výkonnějších modelů 1800X a 1700X je 95 W, TDP u modelu 1700 je pak 65 wattů.

Základ nabídky tvoří poslední zmiňovaná verze, jejíchž osm jader udává pracovní tempo při frekvenci 3,0 GHz, přetaktovat se však dokážou až na 3,7 GHz.

Model 1700X je taktován na 3,4 GHz, v boostu dokáže pracovat až na 3,8 GHz. Vrchol nabídky tvoří verze 1800X díky taktu 3,6 GHz, respektive 4,0 GHz při přetaktování.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků