Hlavní obsah

Jak bude podle Microsoftu vypadat svět v roce 2019

Americký počítačový gigant Microsoft ztvárnil svou novou vizi, jak by mohl vypadat svět v roce 2019. Interaktivní dotykové obrazovky, skládací mobily bez klávesnice, chytré elektronické noviny, nanoroboti léčící lidské tělo nebo miniaturní kapesní počítače, s jejichž pomocí budeme ovládat celé domy. To jsou jen některé novinky, které do roku 2019 zpříjemní naše životy.

Jak bude podle Microsoftu vypadat svět v roce 2019

Základem budoucnosti je podle vize Microsoftu jednoduchost. Jediné kapesní zařízení by mělo umožnit lidem nahradit mobil, kapesní počítač i notebook. Pomocí malé chytré krabičky s dotykovým displejem bychom organizovali svůj čas, komunikovali s přáteli, připravili si jídlo v mikrovlnné troubě nebo nastartovali automobil.

:. Automobily Ford nás budou poslouchat na slovo.FOTO: Ford

Automobily nás navíc budou poslouchat na slovo. Ford totiž do svých vozů začne postupně montovat synchronizovaný systém Sync. Systém propojuje mobilní telefony a hudební přehrávače a umožňuje jejich ovládání lidským hlasem.

Novinka se ovládá velice jednoduše. Přes USB kabel pouze připojíme k autu mobil nebo iPod (vůz se nebránil ani zasunutí klasického flash disku), načež vás vyzve elektronický ženský hlas, abyste specifikovali své přání.

Klávesnici a myš schováme do skříně

Podle Billa Gatese z Microsoftu po více než desetiletí vývoje již vyzrály nové způsoby interakce s počítačem, a ty se nyní mohou stát hlavním proudem. "Jsme na zajímavé křižovatce - dnes se téměř veškerá interakce děje mezi počítačem a myší, během příštích let se však výrazně zvýší role řeči, obrazu a inkoustu," řekl Gates.

Nové technologie dají uživatelům možnost ovládat počítače kromě dotyků i hlasem, budou schopny automaticky třídit různé druhy obrazových materiálů a používat místo klávesnice elektronický inkoust. Propracované dotykové ovládání nabídne i nový operační systém Windows 7.

:. Díky technologii Live Mesh budeme ke svým datům moci přistupovat kdekoliv na světě. 

Ke svým osobním datům v počítači, jako jsou fotografie nebo fotky, budeme moci přistupovat z kteréhokoliv místa na planetě. Postarat by se o to měla nová virtuální platforma Live Mesh, umožňující mít k dispozici svá data kdykoliv a z jakéhokoliv zařízení, které používáte. V rámci Live Mesh můžeme synchronizovat dokumenty napříč všemi zařízeními. A co více, umožňuje vzdálený přístup k libovolnému zařízení, které je v danou chvíli připojeno do platformy Live Mesh.

Platforma dovolí v praxi do Meshe připojit libovolné zařízení, jako je stolní počítač nebo notebook. Vy k nim poté můžete přistupovat přes vzdálenou pracovní plochu klidně i s malého dotykového displeje vašeho komunikátoru z práce.

Monitory nahradí virtuální helmy s chutí a vůní

Již za pár let bychom mohli na ulici běžně potkávat lidi, kteří budou mít na hlavně novou virtuální helmu. Ta zaměstná při sledování všech pět lidských smyslů. Přímo v helmě se navíc můžete přenést na Mars, nebo si užívat krásy africké přírody.

:. Nové virtuální zařízení svým vzhledem připomíná obyčejnou bezpečnostní helmu pro motoristy. Větší proporce má helma pouze v oblasti průzoru, kde je umístěn velký displej.
FOTO: Profimedia

Pod displejem jsou umístěny dvě trubičky. Jedna vede k nosu a obsahuje různé vůně. Druhou je potřeba vložit do úst, kde dokáže dávkovat všech pět základních chutí a libovolně je míchat.

Podle představ tvůrců bude helma propojena speciální sondou s klasickým stolním počítačem. K tomu se pomocí satelitu dokáže připojit z kteréhokoliv místa na planetě.

Nemocné srdce vyměníme za robotické

Již nyní existují robotické náhražky lidských orgánů, jako je například umělé srdce, které vyrobili francouzští vědci.

Přístroj z polymerů a přídavku organické tkáně reguluje tlak a tep pomocí několika elektronických senzorů. Pořizovací cena umělého srdce je 150 000 euro.

:. Schéma robotického srdce. Foto: Archiv

Při jeho stavbě se hodily znalosti z kosmického a leteckého průmyslu. Do těl prvních deseti pacientů, kteří by jinak zemřeli, se má dostat do dvou let.

Robotický obleček pro staré a nemohoucí

Důchodový věk se neustále zvyšuje, a tak by se zanedlouho mohlo stát, že se starší pracující občané zaslouženého odpočinku ani nedočkají. Svérázně se s tímto problémem rozhodli bojovat japonští vynálezci. Vyrobili speciální robotické tělo, které si starší jedinci jednoduše navléknou na sebe jako oblečení.

:. Robotický obleček
FOTO: Profimedia

Robotické tělo by mělo podle jeho tvůrců ulevit bolavým a starým kloubům. Nejen v Japonsku by tak důchodci mohli obdělávat pole a pracovat i ve velice vysokém věku. Využití by svalnaté tělo Terminátora mohlo mít samozřejmě také v lékařství. Ochrnutí pacienti by se tak mohli opět běžně pohybovat. Minulý rok například Honda představila robotické nohy, které by měly usnadnit chození.

Roboti nahradí děti

V Itálii vytvořili speciálního robota, který se chová jako malé dítě. Podle tvůrců je humanoid výbornou náhradou pro páry, které nemohou počít vlastní dítě, nebo se bojí větší odpovědnosti a starosti o něj.

:. Dětský robot
FOTO: Profimedia

Úkolem rodičů je robotického předškoláka vychovávat a vštípit mu základní návyky lidského chování. Konstruktéři se snažili ve všech ohledech robotické dítě přiblížit tomu pravému. Robotek proto měří 100 cm a váží 23 kg.

V roce 2050 budou roboti téměř srovnatelní s lidmi

Informační technologie prožívají v posledních několika dekádách velký rozkvět. Procesory se zmenšují, zvyšuje se jejich výkon a dokážou zpracovat více vláken najednou. S tímto tempem se dá jen stěží odhadnout, co bude za několik desítek let.

Justin Rattner, technologický ředitel společnosti Intel, se o to již dříve pokusil a předpověděl veliké změny v oblasti sociální interakce, robotiky a schopnosti počítačů vnímat reálný svět.

„Podle některých prognóz se blížíme ke zlomovému bodu, od kterého rychlost technologického pokroku poroste exponenciálně. V blízké budoucnosti by počítače mohly člověka překonat ve schopnosti uvažovat,“ prohlásil Rattner.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků