Hlavní obsah

Intel představil nejvýkonnější procesor pro notebooky současnosti

Intel uvedl nejvýkonnější dvoujádrový mobilní procesor na světě Intel Core2 Extreme, který běží na svižných 3,06 GHz. Seznam letních novinek v oblasti mobilních technologií tím ale nekončí. Intel oznámil, že do 90 dnů hodlá představit osm dalších procesorů, mezi kterými budou vůbec poprvé i čtyřjádrové mobilní procesory. Dále představí druhou generaci produktů pro ultramobilní notebooky.

Intel představil nejvýkonnější procesor pro notebooky současnosti

Celkově uvede Intel na trh 14 nových mobilních procesorů, protože notebooky v prodejních statistikách předstihují stolní počítače. Procesorová technologie Intel Centrino 2 a Intel Centrino 2 vPro, známá pod kódovým názvem Montevina, zlepšuje prostřednictvím nových procesorů a čipsetů všechny hlavní funkce notebooků včetně výkonu a životnosti baterií.

Obsahuje také rychlejší bezdrátovou technologii 802.11n (samotná technologie WiMAX bude k dispozici koncem letošního roku). Novinkou jsou také nové možnosti správy počítače pro firemní zákazníky.

:. Oficiální loga nové platformy Intel Centrino 2

„Když jsme v roce 2003 poprvé představili Intel Centrino, existovalo jen několik Wi-Fi hotspotů. YouTube videa a sociální sítě skoro neexistovaly. V kategorii „tenké a lehké“ se uvádělo pouze snižování hmotnosti a stolních počítačů se prodávalo výrazně víc než notebooků,“ řekl Mooly Eden, viceprezident společnosti Intel a generální ředitel skupiny zaměřené na mobilní platformy Mobile Platforms Group.

„Dnes ve Spojených státech notebooky v prodejích předstihují stolní počítače a my razíme cestu zábavě ve vysokém grafickém rozlišení, propracovanějším on-line hrám, rychlejší širokopásmové bezdrátové komunikaci a snazší a bezpečnější správě, aktualizaci a údržbě notebooků firemních zákazníků,“ dodal Eden.

Nové procesory budou mít nižší spotřebu

Společnost Intel dále představuje pět nových dvoujádrových procesorů založených na tranzistoru high-k s kovovým hradlem, které jsou vyrobeny 45nm výrobní technologií. Tyto procesory disponují rychlejším kmitočtem FSB 1066 MHz a až 6 MB cache L2. Tři verze snižují příkon notebookových procesorů zhruba o 30 procent, až na 25 wattů.

Další možností je využití technologie Deep Power Down, která výrazně šetří energii tím, že v okamžiku, kdy je notebook nečinný, vypíná některé komponenty procesoru, jakými jsou hodiny jádra nebo cache paměť. Dále Intel uvedl čipset Mobile Intel 45 Express a bezdrátovou síťovou kartu Intel Wi-Fi Link série 5000, které jsou již v prodeji. V noteboocích budou k dispozici v červenci a srpnu.

Intel Wi-Fi Link 5000 díky podpoře 802.11 draft-N umožňuje nejrychlejší možnou přenosovou rychlost současnosti – až do 450 Mb/s. Oproti starší technologii 802.11a/g to představuje pětkrát vyšší rychlost a navíc s dvojnásobným dosahem. Přepínatelná grafika a nové možnosti energetických úspor notebooků s technologií Intel Centrino 2 dovolují na každém notebooku využívat integrovanou nebo přídavnou grafiku. Možnost výběru umožňuje dosáhnout vyššího 3-D výkonu nebo větších energetických úspor.

Video ve vysokém rozlišení je samozřejmostí

Domácím uživatelům přináší procesorová technologie Intel Centrino 2 vysoký výkon a výdrž baterií, aby si na jediné nabití akumulátoru mohli vychutnat plnohodnotné Blu-ray video a video ve vysokém rozlišení (HDTV). Podobně si mohou užívat ničím omezené hraní online her, rychlejšího stahování hudby nebo ukládání videa.

Firemním uživatelům nabízí Intel Centrino 2 prostřednictvím technologie vPro rozšířené možnosti správy počítačů a nové bezpečnostní funkce. V době, kdy společnosti notebooky nahrazují stolní počítače, potřebují disponovat vzdálenou diagnostikou a možností aktualizovat a opravovat počítačové systémy přes bezdrátovou síť.

Byla rovněž integrována vylepšená správa s AMT 4.0, která povoluje bezdrátový management počítače i v době, kdy je ve spánkovém režimu. Dále Intel Centrino 2 obsahuje funkce vzdálené konfigurace systému a podporu standardů správy nové generace (WS-MAN a DASH 1.0). Součástí je i funkce, která zaměstnancům umožňuje iniciovat komunikaci s IT oddělením i mimo firemní firewall.

Budoucnost internetu je WiMax

Koncem roku Intel zahájí ve Spojených státech (zatím) dodávku svých vůbec prvních kombinovaných WiMAX/Wi-Fi modulů, které jsou součástí Intel WiMAX/Wi-Fi Link 5050 Series. Jde o volitelný doplněk pro budoucí notebooky, který je založený na technologii Intel Centrino 2. WiMAX je 4G širokopásmová bezdrátová technologie, založená na internetové technologii, doplňující Wi-Fi sítě.

WiMAX také poskytuje výrazně širší hlasové a internetové pokrytí. Na rozdíl od sítí Wi-Fi umožňuje WiMAX odstranit z měst „drátové technologie“ a snadno připojit k internetu i uživatele na cestách. Na rozšíření WiMAX sítí Intel pracuje s poskytovateli služeb po celém světě. První sítě budou uvedeny do provozu v U.S.A.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků