Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Novinky

Datová centra jsou miliardový byznys. Investice navíc citelně porostou

Investice do datových center v Evropě v příštích dvou letech vzrostou o deset až 29 procent. Zvýšení investic plánuje 92 procent provozovatelů center či investorů. Vyplývá to ze studie společnosti DLA Piper.

Ilustrační foto Foto: Novinky
Datová centra jsou miliardový byznys. Investice navíc citelně porostou

V letošním prvním pololetí dosáhly investice do datových center miliardu eur, tedy téměř 26 miliard Kč. Loni to bylo za celý rok 1,5 miliardy eur. Úroveň investic byla ovlivněna mimo jiné rostoucí nejistotou okolo brexitu.

Datová centra, která organizace využívají k uchování, zpracování a distribuci velkého množství dat, v současné době spotřebují podle odhadů expertů tři až čtyři procenta světové elektrické energie. „Služeb datových center hojně využívají poskytovatelé, kteří nemají či nechtějí provozovat vlastní budovy, stejně tak to datových center umísťují své systémy velké společnosti v rámci interních cloudů. I přes nemalou spotřebu energii, jsou datová centra výrazně energeticky úspornější a tím ekologičtější, než kdyby byly všechny IT systémy provozovány v rámci každého podniku,“ uvedl Petr Loužecký ze společnosti Algotech.

Největší nárůst investic do projektů datových center plánuje v příštích dvou letech Německo. Výrazný přísun investic zaznamená také Spojené království, následováno Nizozemskem a Francií.

DLA Piper je mezinárodní advokátní kancelář působící ve více než 40 zemích v Evropě, Americe, Blízkém východu, Africe, Asii a Tichomoří.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků