Hlavní obsah
Pětinu dětí už cizí člověk pozval na schůzku. Foto: Profimedia.cz

Čtvrtina dětí komunikuje na internetu s cizími lidmi

Rodiče by měli více kontrolovat, k čemu jejich ratolesti využívají internet. Celá čtvrtina dětí totiž na internetu komunikuje s cizími lidmi a pětině dokonce někdo neznámý prostřednictvím internetu nabídl setkání. Vyplývá to z průzkumu agentury TNS AISA pro společnost T-Mobile, který byl zaměřen na ochranu a bezpečnost dětí při používání mobilních telefonů a internetu.

Pětinu dětí už cizí člověk pozval na schůzku. Foto: Profimedia.cz
Čtvrtina dětí komunikuje na internetu s cizími lidmi

"Děti na internetu komunikují především s lidmi, které osobně znají. S přáteli jich komunikuje plných 92 procent z nich, se spolužáky 78 procent a s příslušníky rodiny 63 procent. Čtvrtina však udržuje styky i s lidmi, které dobře nezná či je dokonce vůbec nepotkala," sdělila mluvčí společnosti T-Mobile Martina Kemrová.

Každé páté dítě přitom již někdy od neznámé osoby dostalo prostřednictvím internetu nabídku na setkání. "Z oslovených šlo na schůzku necelých 20 procent. Deset procent už někdy komunikovalo prostřednictvím mobilu s neznámým člověkem, což se většinou snaží před rodiči utajit," upozornila Kemrová.

Pětina dětí byla oslovena někým cizím se žádostí o podobenku a pět procent dětí má zkušenosti se žádostí o fotografii bez oblečení. "Se šikanou prostřednictvím mobilního telefonu se setkalo deset procent respondentů, většinou však deklarují, že se to stalo někomu jinému," uvedla Kemrová.

Pravidla pro používání internetu v rodinách chybí

Většina rodičů podle průzkumu věnuje pozornost tomu, na kterých internetových stránkách a kolik času jejich děti tráví. Míra pozornosti ovšem slábne s rostoucím věkem dítěte. "Plných 39 procent rodičů a 22 procent dětí ovšem tvrdí, že žádná pravidla týkající se používání internetu v jejich rodině neexistují," podotkla Kemrová.

Pokud rodiče kontrolují používání mobilu u dětí, pak především to, s kým si telefonují či posílají zprávy. Obsah multimediálních souborů stojí stranou jejich zájmu. "Nejčastěji uplatňovanými pravidly je zákaz navštěvování určitých stránek a hraní nevhodných typů her, dále pak časové omezení a zákaz uvádět osobní data," uvedla Kemrová.

Děti sice vědí, že nemají poskytovat své osobní údaje, ovšem respektuje to pouze třetina z nich. "Své telefonní číslo děti bez problémů poskytnou svým kamarádům, spolužákům a obecně lidem, které znají. Neznámým lidem, které znají pouze virtuálně, by své číslo dalo pouze šest procent dotázaných," zmínila Kemrová další výsledek průzkumu.

Děti na internetu hledají hudbu a hrají hry

Nejčastěji se děti podle průzkumu připojují k internetu z domova a druhým nejčastějším místem je škola. Děti tráví na internetu v průměru 1,5 hodiny ve všední den a 2,5 hodiny o víkendu. Internet slouží mladé generaci především pro komunikaci, vyhledávání informací a aktivity zaměřené na hudební obsah. Populární jsou také on-line hry. Na opačné straně žebříčku jsou on-line seznamky a vlastní webové stránky.

Společnost T-Mobile vytvořila speciální internetové stránky, které jsou zaměřené na problematiku bezpečnosti dětí při používání internetu. Možnost zablokovat dětem na internetu přístup k nelegálnímu či nevhodnému obsahu budou mít rodiče od letošního května. Konkurenční Vodafone spustil podobnou službu již vloni v červnu.

"Ochrana dětí na internetu je pro nás velkou prioritou, proto jsme v červnu 2008 spustili službu Dětský profil. Tu mohou zdarma aktivovat rodiče svým dětem, aby je uchránili například před internetovými stránkami o drogách, násilí, alkoholu, od erotických seznamek a dalších pro děti nevhodných stránek. Zákazníci Vodafonu mají o službu velký zájem, každý měsíc ji svým dětem aktivují tisíce rodičů," řekl Novinkám mluvčí Vodafonu Mirek Čepický.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků