Hlavní obsah

Co bylo kdysi: Televize v proměnách času - od Tesly po mobilní telefony

Počátky televizního černobílého vysílání na území ČR datujeme do května roku 1953. Jiné země byly dále – například v USA tentýž rok v srpnu už vysílali barevně. V tehdejším Československu se z produkce Tesly představil nejprve přístroj 4001A. Obsahoval kulatou obrazovku s úhlopříčkou 25 centimetrů.

Co bylo kdysi: Televize v proměnách času - od Tesly po mobilní telefony

V roce 1954 byl vylepšen o rozhlasový přijímač a prodával se pod názvem 4002A. Následník 4202A už měl i regulátory basů a výšek. Majitel tohoto dřívějšího technologického zázraku mohl také vypnout obraz a nechat puštěný jen zvuk.

Dnes umí televizi nahradit i mobilní telefon za několik tisíc korun. Některé z principů starých více než půl století, se kterými pracovaly analogové televize, však zdědily i jejich digitální moderní nástupci.

Na mobilní telefony naladíte i české programy

Digitální tuner mobilního telefonu LG HB620T se skrývá v kompaktním těle véčkové konstrukce. Na svém displeji ladí telefon všechny české televizní stanice. Samozřejmě ne analogové. Ale digitální vysílané ve formátu DVB-T. DVB-T signál není dostupný v celé republice. Naladí jej například obyvatelé Prahy nebo Brna budou s jeho příjmem spokojeni.

:. Pro dobrý příjem signálu je nutné z těla zařízení vysunout asi 15 centimetrů dlouhou anténku. Zdroj: Archiv

Evolve GX650TV Dual Sim je nový komunikátor stejnojmenné společnosti, který nabídne dotekový 3“ displej s QVGA rozlišením (240 x 320 pixelů). Na poměrně velkém displeji můžete díky vestavěnému TV tuneru vcelku pohodlně sledovat televizi.

Prodej telefonu si Evolve nemohlo načasovat hůř – analogová televize v době, kdy se bude analogové vysílání rušit, a všichni mluví jen o jeho digitalizaci, zkrátka není příliš praktická. Navíc se integrace TV tuneru nepříjemně promítla do rozměrů a hmotnosti celého komunikátoru.

:. Analogový TV tuner v době digitalizace? Evolve si myslí, že to je dobrý nápad.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků