Hlavní obsah
 

Apple řeší, co dál. Nedostatek součástek brzdí výrobu iPadů a MacBooků

Nedostatek počítačových čipů a dalších elektronických součástek dolehl i na společnost Apple. Podle listu Nikkei Asia nyní zástupci podniku řeší, jak se vyrovnat s nedostatkem jednotlivých dílů pro své produkty. Už nyní je prý zabrzděna výroba počítačových tabletů iPad a laptopů MacBook. Výroba chytrých telefonů iPhone současnými problémy údajně dotčena není.

 
Apple řeší, co dál. Nedostatek součástek brzdí výrobu iPadů a MacBooků

List upozornil, že výrobní problémy u tabletů iPad a počítačů MacBook zatím nemají vliv na dostupnost těchto produktů pro spotřebitele. Produkci iPadů podle zdrojů narušuje nedostatek displejů a součástek pro displeje, zatímco výrobu MacBooků brzdí nedostatek čipů. Je tedy jen otázkou času, než nedostupnost elektroniky s logem nakousnutého jablka pocítí i koncoví zákazníci.

Apple se k těmto informacím odmítl vyjádřit. Problémům s globálním nedostatkem čipů nicméně v poslední době čelí celá řada výrobců počítačů, smartphonů a další elektroniky. A týká se to také výrobců elektroniky pro nové automobily.

MacBook Pro 13 (2020)

Foto: archív výrobce

Problémy budou gradovat

Podle odborníků jsou potíže Applu známkou toho, že nedostatek čipů je čím dál závažnější a mohl by ještě více zasáhnout menší technologické podniky, které mají slabší pozici při jednání s dodavateli. Apple je známý svými zkušenostmi se správou dodavatelského řetězce a rychlostí, s jakou dokáže dodavatele zmobilizovat, píše Nikkei Asia.

„Opravdu před sebou nevidíme konec tohoto nedostatku a situace by se před koncem druhého čtvrtletí mohla ještě zhoršit, protože některým menším technologickým hráčům by mohly dojít zásoby klíčových součástek,” uvedl šéf čipové společnosti Silicon Motion Wallace Gou. K zákazníkům tohoto podniku patří například firmy Samsung, Western Digital a Micron.

Samsung se také obává komplikací

Jihokorejský Samsung, který je největším výrobcem chytrých telefonů na světě, nedávno potvrdil, že nedostatek čipů by mu ve druhém čtvrtletí mohl způsobit komplikace. Dodal, že týmy jeho zaměstnanců usilovně pracují na vyřešení tohoto problému.

Velké podniky jako Apple a Samsung mají na dodavatele značný vliv, díky kterému mohou tlačit na to, aby jejich objednávky byly vyřizovány přednostně, upozornil analytik Peter Hanbury z poradenské společnosti Bain & Co.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků