Že americký počítačový gigant skutečně něco chystá, naznačil už v polovině srpna šéf Applu Tim Cook v rozhovoru pro deník The Washington Post. „Rozšířená realita je velmi zajímavá a svým způsobem klíčová technologie,“ prohlásil Cook v reakci na otázku, co dalšího Apple chystá.

Naznačil, že americkému softwarovému gigantu půjde stejně jako v minulosti především o uživatelský zážitek. „Vždy se budeme vracet k tomu, co zákazník od nás chce – a to je uživatelský zážitek, který je bezproblémový,“ konstatoval šéf Applu.

Šéf Applu Tim Cook na pondělní tiskovce

Šéf Applu Tim Cook

FOTO: Stephen Lam, Reuters

Apple si našel zkušeného partnera

Podle prvních zpráv se však brýle měly ukázat na pultech obchodů až v roce 2018, protože Apple údajně potřeboval doladit některé technické detaily. Nakonec ale vše nasvědčuje tomu, že práce pokročily natolik, že se novinky fanoušci nakousnutého jablka dočkají patrně ještě letos před Vánocemi.

Americký počítačový gigant totiž údajně spojil síly se společností Carl Zeiss AG. Ta je brána za jednu z nejúspěšnějších firem v oblasti výroby čoček a optických systémů. Je tedy ideálním partnerem pro výrobu brýlí, a to i těch chytrých.

Spojení sice nebylo oficiálně potvrzeno, nicméně právě podnik Carl Zeiss AG měl na největším veletrhu CES v americkém Las Vegas svůj stánek v sekci Rozšířené reality, a to i přesto, že žádný takový produkt na akci představitelé společnosti neukázali.

Všímavý technologický blogger Robert Scoble u stánku jen před zástupci firmy vtipně prohodil, zda jim zakázal vystavovat nový produkt Cook. Odpovědí mu bylo jen mlčení a nervózní úsměvy zaměstnanců.

Konkurence pro Microsoft?

Přestože žádné konkrétní parametry brýlí od Applu zatím nezazněly, lze předpokládat, že novinka bude pracovat na velmi podobném principu jako chytré brýle HoloLens od společnosti Microsoft.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Headset pro rozšířenou realitu Microsoft HoloLens v akci

Zdroj: Microsoft

Jejich přední část je průhledná jako opravdové brýle. Když je má uživatel na sobě, vidí skutečné objekty před sebou. V rohu u každého oka se však ukrývá speciální kamera, která dokáže promítat obraz na hledí v reálném čase.

V praxi to pak vypadá tak, jako by skutečně byl před vámi vytvořen virtuální předmět. Vše se ale odehrává pouze v náhlavní sadě. HoloLens přitom nemá najít uplatnění pouze u her, ale také u celé řady aplikací.

Už nyní je k dispozici například program Skype. U něj se volající zobrazí na virtuálním displeji před vámi a je jedno, jestli zrovna cestujete hromadnou dopravou nebo sedíte doma na gauči. Nabídka aplikací by se měla postupem času rozrůstat.

Může se vám hodit na službě Zboží.cz: