Patrně největší rozruch se svým dronem způsobila v Kolíně nad Rýnem společnost GoPro, ta totiž ukázala svou prvotinu zvanou Karma. Jde o kvadrokoptéru, která je proti konkurenčním značkám nebývale univerzální. [celá zpráva]

Dron GoPro Karma

Dron od společnosti GoPro - Karma

FOTO: Jakub Kynčl, Novinky

Zařízení skutečně na první pohled vypadá jako dron, akční kameru je však možné snadno odmontovat i včetně stabilizátoru a s ní natáčet tzv. z ruky. Stabilizátor přitom bude fungovat velmi podobně jako selfie tyč. Stejně tak je samozřejmě možné vyjmout i samotnou kameru a přidělat ji například na helmu nebo popruh batohu.

GoPro Karma se začne prodávat na konci září za cenu 870 eur (23 500 Kč). Verze s přibalenou kamerou ale budou pochopitelně dražší.

Na svatební radovánky

Velmi živo bylo také u stánku společnosti AEE, která však v našich končinách nepatří k těm nejznámějším. Nejrůznějších dronů však na stánku tohoto výrobce bylo požehnaně.

Bezpečný miniaturní dron vhodný výhradně do interiérů.

Bezpečný miniaturní dron vhodný výhradně do interiérů.

FOTO: Jakub Kynčl, Novinky

To by samo o sobě nebylo nic tak překvapujícího, kdyby mezi nimi nebyl také jeden s názvem Frizzbe. A ano, svým způsobem připomíná frisbee, takže je velmi pravděpodobné, že se chtěl někdo vyhnout problémům s copyrightem.

Novinka je určená výhradně pro vnitřní použití, celý vrtulový systém je schovaný pod plastovou ochranou. V době, kdy na nás budou vylétávat drony zpoza každého kroku, to je příjemný krok. Váží jen 249 gramů a stát bude 349 euro (9500 Kč). Primární určení má prý pro svatby či halové sportovní zápasy.

Nechyběl ani Hasselblad 

Dron byl k vidění také na stánku renomované společnosti Hasselblad, která se proslavila především svými středoformátovými přístroji. Přestože tyto fotoaparáty se používají na hodně specifické disciplíny – především reklamní a modelingovou fotografii – popularita dronů zlákala evidentně i Hasselblad.

I když v některých situacích může dron přijít opravdu vhod, skutečně se najde někdo, kdo na bezpilotní letoun připevní fotoaparát za milión korun českých? Na druhou stranu když máte na fotoaparát značky Hasselblad, můžete si případně nejspíš koupit i další hasselblad…

Brány veletrhu Photokina se v Kolíně nad Rýnem široké veřejnosti otevřely v úterý. Navštívit akci přitom bude možné až do neděle.

Když spatříte středoformát zavěšený k dronu, můžete s klidem říci, že jste už v životě viděli všechno.

Když spatříte středoformát zavěšený k dronu, můžete s klidem říci, že jste už v životě viděli všechno.

FOTO: Jakub Kynčl, Novinky