Karty s takto velkým úložným prostorem se už nabízejí. Prakticky bez výjimky jde ale o modely o formátu SD, tedy výrazně větší modely, které se například v chytrých telefonech použít nedají.

Stejnou kapacitu se podařilo pánům inženýrům ze Samsungu natěsnat na kartu microSD, jež je zhruba čtyřikrát menší. Je tedy například drobnější než česká pětikoruna, která je průměrem srovnatelná s britskou librou.

Porovnání velikosti microSD karty a mince

Porovnání velikosti microSD karty a libry

FOTO: archív výrobce

Právě díky kompaktním rozměrům je určena primárně pro smartphony a počítačové tablety, s příslušnou redukcí ji je možné použít také v digitálních fotoaparátech a v neposlední řadě také ve videokamerách.

Karta by měla nabídnout podle informací výrobce v praxi i velmi slušnou přenosovou rychlost. Číst data by měla být schopná při rychlosti až 95 MB/s a zapisovat rychlostí až 90 MB/s.

Konkurence je pomalejší

Pro srovnání microSD kartu s kapacitou 256 GB se chystá v následujících týdnech uvést do prodeje také konkurenční společnost Kingston. Ta však bude nabízet rychlost čtení pouze 45 MB/s a zápisu 10 MB/s.

Za vysokou kapacitu a rychlost si samozřejmě nechá výrobce zaplatit. Novinka od Samsungu by tak měla být od června dostupná na tuzemském trhu za cenu okolo 6500 Kč, zatímco konkurenční karta od Kingstonu se bude prodávat za necelé čtyři tisíce korun.