Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: koláž Novinky.cz s použitím Profimedia.cz

Zlepší se dostupnost internetu v Česku? Dotace bude možné žádat od čtvrtka

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vyhlásí ve čtvrtek 7. února druhou výzvu na čerpání dotací pro pokrytí rychlým internetem. Půjde minimálně o miliardu korun, v případě zájmu bude vyčleněná částka vyšší. Příjem žádostí začne 8. května. Na tiskové konferenci to v pondělí uvedla ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO). O první výzvu byl mezi firmami velmi malý zájem.

Ilustrační foto Foto: koláž Novinky.cz s použitím Profimedia.cz
Zlepší se dostupnost internetu v Česku? Dotace bude možné žádat od čtvrtka

Peníze slouží k pokrytí tzv. bílých míst, jde asi o 90 000 domácností, které nyní nemají přístup k rychlému internetu. Výzva se týká budování moderní telekomunikační sítě s minimální rychlostí připojení 100 Mb/s. „Věřím, že výzva bude úspěšná a pokryjeme těch zhruba deset procent území ČR, které dnes pokryto není," uvedla ministryně.

Dotace z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost EU musí být vyčerpané do konce roku 2023. Původně si měli operátoři rozdělit na pokrytí méně internetově rozvinutých oblastí až 14 miliard korun.

Operátoři nezájem avizovali dopředu

První výzvu MPO vypsalo na jaře roku 2017 a o dotaci z celkového balíku přes 11 miliard Kč požádaly tři firmy v řádu desítek milionů Kč. Nezájem internetové firmy dopředu avizovaly kvůli nejasným podmínkám a nejistotě, zda dotace kvůli možným rozporům s pravidly EU nakonec dostanou.

V nové výzvě by se měla pravidla upravit. Proti první výzvě bude možné také v rámci projektu pořídit aktivní prvky sítí a zvolit si velikost území pro realizaci projektu.

MPO chce připravit v prvním čtvrtletí také výzvu na vytvoření digitálních technických map, aby bylo jasné, kde jsou již vybudovány digitální sítě.

Ministerstvo se podle dřívějších vyjádření soustředí i na další možné formy podpory při budování vysokorychlostních sítí. Loni v září byl upraven program Expanze, díky kterému mohou podnikatelé získávat bezúročné úvěry právě na budování těchto sítí. Další aktivitou jsou opatření na straně poptávky, například formou voucherů pro domácnosti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků