Hlavní obsah
Logo bitcoinu Foto: Jim Urquhart, Reuters

Zázrak se nekoná. Kurz bitcoinu pozvolna padá

Před rokem se kybernetická měna bitcoin obchodovala za astronomické sumy v řádech několika stovek tisíc korun. Výrazný skok kurzu směrem vzhůru ze začátku tohoto týdne nasvědčoval tomu, že by hodnota virtuálních mincí mohla opět citelně stoupnout, místo toho však střadatele bitcoinů čekal další propad.

Logo bitcoinu Foto: Jim Urquhart, Reuters
Zázrak se nekoná. Kurz bitcoinu pozvolna padá

Na konci minulého roku atakovala hodnota bitcoinů hranici 20 000 dolarů, což je podle aktuálního kurzu zhruba 452 000 korun.

Aktuálně se však virtuální mince obchodují za výrazně nižší částky. Ještě na konci minulého týdne měl jeden bitcoin hodnotu 6300 dolarů (142 500 Kč), v pondělí se však kurz raketově vyhoupl na 7300 dolarů (165 000 Kč).

Skoro se tak mohlo zdát, že hodnota nejznámější kybernetické měny opět poroste, opak je však pravdou. Kurz totiž prakticky během celého týdne ztrácel, až se v pátek zastavil na hodnotě 6600 dolarů, tedy 149 000 korun.

Bitcoiny a další virtuální měny

Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.

Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 miliónů, což má být kolem roku 2140.

Bitcoiny a další kryptoměny se těší velké popularitě především coby prostředek pro investici. Kurzy však často kolísají. Evropský bankovní úřad kvůli tomu dokonce varoval spotřebitele, že neregulované virtuální měny představují velké riziko. Jejich vklady totiž nejsou nijak chráněny. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků