Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Petr Horník, Právo

YouTube odstraní videa, která obsahují dezinformace o vakcínách

Internetový portál YouTube odstraní videa, která obsahují nesprávné informace o vakcínách proti koronaviru. Síť zakáže jakýkoli související obsah, jenž bude v rozporu s informacemi zdravotnických úřadů nebo Světové zdravotnické organizace (WHO), informovala agentura Reuters. YouTube tak rozšiřuje pravidla, která mají bránit šíření klamných informací nebo konspiračních teorií o pandemii koronaviru.

Ilustrační foto Foto: Petr Horník, Právo
YouTube odstraní videa, která obsahují dezinformace o vakcínách

Internetový portál YouTube odstraní videa, která obsahují nesprávné informace o vakcínách proti koronaviru. Síť zakáže jakýkoli související obsah, jenž bude v rozporu s informacemi zdravotnických úřadů nebo Světové zdravotnické organizace (WHO), informovala agentura Reuters. YouTube tak rozšiřuje pravidla, která mají bránit šíření klamných informací nebo konspiračních teorií o pandemii koronaviru.

Správci portálu smažou například videa tvrdící, že vakcína zabíjí, způsobuje neplodnost nebo že společně s očkováním budou do lidí vpravovány mikročipy.

„Vakcína proti covidu-19 může být velmi brzy (vyvinuta), proto se chceme ujistit, že budeme mít správně nastavená pravidla, abychom mohli z platformy odstranit dezinformace týkající se takové vakcíny,” řekl podle listu The Guardian mluvčí YouTube.

Internetový server tvrdí, že už nyní odstraňuje videa, která zpochybňují přenos koronaviru, podporují vědecky nepodložené metody léčby, odrazují lidi od vyhledání lékařské péče nebo zpochybňují doporučení zdravotnických úřadů o nutnosti izolace či fyzického odstupu. Od začátku února YouTube odstranil přes 200 000 videí s dezinformacemi kolem covidu-19.

YouTube tak následuje sociální síť Facebook, která v úterý oznámila, že začne odmítat reklamy, jež mají odradit lidi od očkování. Řada komentátorů nicméně poukázala na to, že nepravdy o očkování a další zdravotnické dezinformace se hojně šíří prostřednictvím skupin a stránek, kterých se nový zákaz netýká.

Facebook už dříve začal snižovat viditelnost stránek propagujících dezinformace a nepovoluje reklamy obsahující klamné zprávy (hoaxy), na něž upozornily WHO nebo americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí.

Dezinformace často šíří samotní uživatelé

Velmi často se hoaxy a dezinformace týkající se koronaviru šíří také prostřednictvím sociálních sítí, jako je například Facebook či Twitter. I když se internetoví giganti snaží proti tomu bojovat, práci jim znesnadňují samotní uživatelé.

Smyšlené zprávy totiž často šíří dál – jednoduše věří tomu, co si na internetu přečtou. Není výjimkou, že některé zprávy mají desítky či stovky tisíc sdílení. Nevědomky tak pomáhají tvůrcům dezinformací, aby si vydělali pořádný balík peněz.

Podobné kauzy globálního dosahu jsou totiž pro tvůrce dezinformací hotový zlatý důl. Využívají strachu a paniky lidí, aby je nasměrovali na své webové stránky. Díky tomu následně profitují ze zobrazované reklamy, a to klidně i několik milionů dolarů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků