Hlavní obsah
Proti úternímu rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva se už nelze odvolat. Foto: Profimedia.cz

Weby jsou odpovědné za urážlivé komentáře svých návštěvníků, rozhodl soud

Webové portály jsou odpovědné za urážlivé komentáře svých uživatelů, rozhodl v úterý Evropský soud pro lidská práva. Přestože se rozsudek týkal velkého estonského zpravodajského webu, může mít dopad také na fungování portálů ve všech členských zemích Rady Evropy. K nim patří také Česká republika.

Proti úternímu rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva se už nelze odvolat. Foto: Profimedia.cz
Weby jsou odpovědné za urážlivé komentáře svých návštěvníků, rozhodl soud

Soud v úterý rozhodoval v případu sporu o hanlivé a výhrůžné komentáře na portálu Delfi, jednom z nejnavštěvovanějších zpravodajských webů v Estonsku. Anonymní uživatelé na něm v roce 2006 uráželi provozovatele lodní dopravy k místním ostrovům, který nechal trasu v zimě prorážet ledoborci. Znemožňoval tím vznik levnější a časově méně náročné trasy pro automobily po silném ledu.

Dopravní společnost provozující trajekty portál zažalovala. Estonské soudy jí daly za pravdu a v roce 2008 uložily portálu Delfi peněžitou pokutu ve výši 5000 estonských korun (asi 8700 Kč).

Urážlivé komentáře prý neodstranili dostatečně rychle

Právní zástupci zpravodajského webu se u soudů zaštiťovali svobodou slova. Podle soudců Evropského soudu pro lidská práva ale neodstranili provozovatelé portálu Delfi urážlivé komentáře dostatečně rychle. Učinili tak totiž až na žádost dopravní společnosti šest týdnů po zveřejnění článku, pod kterým se objevily.

Úterní verdikt by mohl mít vliv na provozovatele internetových stránek ve všech 47 zemích Rady Evropy. Jejími členy jsou kromě 28 států Evropské unie také Švýcarsko, Norsko, Turecko i většina zemí jihovýchodní a východní Evropy, včetně Ruska a Ukrajiny.

Proti rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva se už nelze odvolat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků